21st Uniuyo Convocation List 2015/2016

 Here is the 2015 Uniuyo Convocation List. It’s quite long. You may want to use “CTRL F” to search the document,,

1

UNIVERSITY OF UYO
2015 GRADUANDS LIST

FACULTY OF AGRICULTURE

2012/2013 SESSION

B.Agric.(Hons) Agricultural Economics and Extension                    
Second Class Upper  
AKPAN, Ukeme Nnana
ISONG, Uduak Daniel
UWAK, Gloria Friday                                                                                                                                                                        

Second Class Lower
ABIA, Eyo Ita                     
AKPAN, Elizabeth Etuk
AKPANKPO, David Etim
BASSEY, Akanubong Anietie
BASSEY, Mfreke James
BENSON, Ubong Friday
EDET, Nyaknoabasi Edem
EFFIONG, Sunday Okon
EFFIONG, Abraham Sunday
EFFIONG, Uduak Elijah
EKARIKA, Nkoh Udoh
ETIM, Aniekan Michael
ETUK, Willie Akpadiah
EYO, Joseph Solomon
FESTUS, Erikan Friday
GEORGE, Joseph Friday
IMOH, Emem Edet
ITA, Esther Victor
JIMOH, Abdulahi Kehinde
JACKSON, Mfoniso Nyang
OKON, Ikakke Effiong
OKONO, Effiong Vincent
UDOSEN, Etimbuk Francis
UMOREN, Itoro Edem
UDOEYOP, Abasiakan Effiong
UDOFIA, Ekikereobong Offiong
UDOH, Elsie Raymond
UMOH, Michael Johnny
UMOREN, Anietie Mfoniso
WILLIE, Imo Etim

Third Class
ATAI, Iniobong Aniefiok
BASSEY, Uduak Okon
BENSON, Etang John
EKONG, Ekpeno Aniedi
EKPENYONG, Gift Francis
ETIM, Edidiong Anthony

2

IBANGA, Isreal Okon
INYANG, Emem Edet
JAPHET, Iniobong Okon
JOHN, Peter Alfred
NIMESHIET, Okono Ukpong
THOMPSON, Priscilla Ene
UKPE, Emem Effiong

B. Agric.(Hons) Animal Science

Second Class Upper
AKPAN, Mmenyene Benedict
GABRIEL, Aniekan Samuel
IBOH, Usenobong Asuquo
INWANG, Nsikak Friday
UDI, Abigail Jones
UDOFIA, Sidibe Monday
UFOT, Udeme Elisha
UYANGA, Victoria Anthony

Second Class Lower
AKPAN, Emediong Etim
AKPAN, Nsitak Ime
ASUQUO, Otu Emmanuel
DAN, Michael Michael
DAVIDSON,Isaac Akpan
EBONG, Iniobong Inemesit
EFFIONG, Immaculata Emmanuel
ETIM, Etim Kingsley
IDANG, Ema Joseph
OTU, Otu Daniel
OZURUMBA, Ugonma Oluchi
THOMPSON, Elizabeth Godwin
UBIT, Otobong Kingsley
UDOH, Ubong Nathaniel

Third Class
AKPAN, Emem Samuel
EKPONG, Christiana Godwin
ETIM, Uduak-Obong Augustine
JAMES, Esther Anieye
UMOH, Esther Sunday
WILLIAMS, Amanda Monday

B.Agric. (Hons)  Crop Science

Second Class Lower
AFFAH, Sifon Patrick
ASUQUO, Ima-Obong Okon
EKARIKA Etimbuk Monday
ENYIEKERE, Emem Okon
EYO, Rachael Uko
ITA,  Emmanuel Adams
OKON, UduakObong God’swill

3

SUNDAY Ann Aniefiok
UDOETTE, Idongesit Emmanuel
UDOH, Eno Edet
UKPE, Essien Friday
Third Class
ASUQUO, Mfoniso Joseph
BASSEY, Christiana Archibong
EDET, David Nse
JAMES, Emmanuel Enobong
MONYE, Rosemary
UMOH, May Ettette

B. Fisheries (Hons) Fisheries and Aquaculture

Second Class Upper
AYUA, Gwendoline Peter
NKAMARE, Augustina Ekanem
OTU, Bassey Essien

Second Class Lower
IREM, Nnenna Nelson
UDOEYOP, Udeme Gabriel
UDOH, Idara Effiong
UMANA, Blessing James

Third Class
IKOEDEM, Onoitem Ime
PHILIP, Aniedi Etuk
SUNDAY, Nseobong Edem

B.Sc.(Hons)  Food Science & Technology

Second Class Upper
AKPAN, Enoabasi Miriam
ARCHIBONG, Unyime Anthony
HANSON, Oto-bong Akpan
HENRY, Adiaha Abigail
UKPONG, Emem Okon
UMANA, Etietop Nse
                        
Second Class Lower
AKPAN, Rex Moses
EKONG, Ekefre Charles
ETIM, Mfrekeabasi Efiong
ETTE, Iniobong Monday
ETUK, Sifonobong Edem
IBOK, Blessing Effiong
INIUNAM, Ini Titus
INYANGUDO, Aniefiok Umoren
ITIM, Saviour Ededem
MBOHO, Emem Emmanuel
MENDIE, Ekaette Emmanuel
OKOSI, Inibehe Paulinus
UDOFIA, Inimfon Akpan

4

UMANAH, Ikot-Obong Aniefiok
UMOREN, Ekpedeme Enefiok

Third Class 
AKARAH, Isaac Dominic
ATAKPA, Idaraesit Emmanuel
BASSEY, Itorobong Silas
DAN, Nsima Sunday
EFFIONG, Francis Paulinus
EKPO, Itohowo, Iniobong
EKURE Dianabasi Umana
ETIM, Nsaobong Asuquo
IKON, Udeme Ime
JOHN, Utibe Okon
MARKSON Nameti Sunday
NYONG, Eno-Abasi Emmanuel
OBOT, Ufok-Obong Ezekiel
OKOKO, Akanimo Akpan
THOMAS, Charlene Idara
TOM, Mercy Friday
UDO, Edikan Oko
UDO, Itoro Leo
UDONYAH, Uduak Emmanuel
UMOH, Christiana Boniface
UMOH, Philomena Nolbeth
UMOREN, Aniediong Enefiok
UWAH, Nseobong Nyong

Pass
AKPAN, Nkama-Enyin
AKPAN, Sunday Ebong
EDET, Unyime Gregory
NDIOK, Ekomobong Okon
UDOUBIA, Ise Friday

B.Forestry (Hons)  Forestry and Wildlife

Second Class Upper
BEN, Nsikak Christopher
Second Class Lower
AKPAN, Sylvester Idio
AMADI, Obinna Nnamdi
BASSEY, Inemesit Ime
ESSIEN, Itohowo Isang
HANSON, Hanson Effiong

Third Class
EDET, Francis Etim
OKON, Victor Sunday

B.Sc.(Hons) Home Economics

Second Class Upper

5

PETER, Glory Simeon
SOLOMON, Mbo-Obong Sunday
UMOH, Ofonmbuk Etim

Second Class Lower
BENSON, Unyime Samson
EFFIONG, Emediong Eyo
EFFIONG, Magdalene Friday

Third Class
AKPAN, Blessing Anthony
EKOTT, Glory Archibong
ISAAC, Idara Nse
NKANTA, Christiana Eyoma
UDO, Eme Friday
UDO, Sifon Aloysius
UDOETTE, Esther Edet
UMANA, Enamidem Etim

B. Agric. (Hons)  Soil Science

Second Class Upper
AKPAKPAN, Godwin Effiong
AKPAN, Ubong Anthony
BROWNSON, Utibeabasi Ezekiel
UDOSEN, Christopher Ita

Second Class Lower
AKPAN, Ukeme Aniefiok
BASSEY, Ekaette Owoidoho
BASSEY, Itohoinyene Atakpo
DAVIS, Ekponouwak Elijah
EFFIONG, Helen Nseobong
EMAH, Ofonime Aniedi
ESHIET, Uwem Asian
EYEN, Ini Friday
GEORGE, Esther Anietie
NSEOBOT, Ofonmbuk Gregory
UDOM, Uduak Raphael
UMOREN, Abasiama Sunday
UMOREN, Eno-ima Ukpong

Third Class
EBONG, Otobong Akpabio
EDEM, Mfon Effiong
EFFIONG, Utomobong Alban
ESSIEN, Peace Patrick
INAM, Rosemary Linus
JOHN, Anyanime Aniedi
MBUK, Samuel Patrick
SAMUEL, Ubong Udosen
SAM, Josephine Ime
UDOFIA, Gladys Joe
 

6

FACULTY OF ARTS

2012/2013 SESSION

B.A (Hons) Communication Arts

Second Class Upper
AKPAN, Ndoanie Vivian
ATTANG, Akanimo Christian
ESIN, Anthony John
NKANTA, Inyene Pius
NWAGBARA, Uka Uka
UDOH, Joseph Michael

Second Class Lower
ADAUDO, Joseph Michael
AKPAN, Aniebiet Bob
AKPAN, Isaac Friday
AKWA, Enobong Moses
ANIETIE, Ruth Etukudoh
ASUQUO, Solomon Elisha
BASSEY, Offiong Ukpong
DARTY, Unyime Joseph
EDET, Eno Francis
EFFIONG, Promise Joseph
EKE, Romanus Chukwunonyerem
EKON, Felix Etukudo
EKONG, Senyie Nne
EKPO, Uduakobong Effiong
EKPO, Utibe John
ENE, Usenemem Edwin
ETIM, Goodness Albert
FRANCIS, Blessing Kufre
GODWIN, Uyaiabasi Mbarikit
IBANGA, Esther Sebastian
IFEKWE, Comfort Konye
INYANG, Edidiong Ime
ISAAC, Idorenyin Ita
ISINE, Eyo Wilson
JACOB, Ndifreke Enefiok
MARCUS, Sunday Akpan
NKANGA, Imoh Ebong
NKANGA, Unenobong Kingsley
OBONG, Michael Obot
OBOT, Mercy Henry
OKON, Enomfon Elijah
OKON, Peter Peter
OKON, Ruth Edet
OKON, Shadrach Sunday
OTU, Esther Bassey
PETER, Gift Moses
SOLOMON, Blessing Ambrose
SUNDAY, Simeon Udoh
UBIA, Charity Festus
UDOH, Iniobong Hanson
UDOH, Rosemary Peter

7

UDOMA, Samuel Markson
UDOSOH, Vine Aniema
UGWU, Lovelyn Chioma
UMOH, Abasifreke Okokon
UMOH, Israel Uwem
UMOREN, MmedaramfonAbasi Enobong
VICTOR, Eyibio Eyibio

Third Class
AKAZUA, Femi Nnwannaegbulam
BASSEY, Enyeneama Okon
BASSEY, Jennifer Imeh
EFFIONG, Kufre Akaninyene
EKPENYONG, Idorenyin Archibong
ESSIEN, Rebecca Etini
ETTA, Okon Umiom
ETUKUDO, Blessing Joseph
IKOTT, Hannah Ekpekwa
IKPAIKO, Lucynda Williamson
MORGAN, Ndifreke David
NWAEKONG, Daramfon Edet
OBOT, Alex Archibong
OKAFOR, Francis Kenechukwu
SABBAS, Edidiong Kevin
SAM, Esther Ime
UDO, Nsemeke Okon
UDO, Nsikanabasi Asuquo
UMOH, Millicent Jerome

Pass
ETUK, Anietie Edet
JAMES, Joy Okon

2010/2011/SESSION

B.A (Hons) Communication Arts

Third Class
ONOJAME, Constance Ewoma

2012/2013 SESSION

B.A. (Hons) English

Second Class Upper
ABANI, Suzy Tukwasichiobi
ELIJAH, Glory Ekim
ENOIDEM, Aniebet Ibanga
EZE, Christiana Chikwado
GEORGE, Jemimah Sylvester
JAMES, Gift Oghenero
OKURE, Ubong Emmanuel
UKPONGETUK, Ndipmouwem Senam
UMANAH, Ini Isaiah

8

Second Class Lower
ABBAH, Eunice David
AKPAN, Nsikan Godwin
AKUNNA, Judith Nwamaka
ATAKPA, Heriga Emmanuel
BASSEY, Ofonise- Abasi Daniel
BENNET, Paul Udosen
DANIEL, Otobong Asuquo
EKPO, Comfort Amos
ETIM, Christiana Effiong
ETIM, Uduak Mbom
ETUKUDO, Aniefiok George
IROEGBU, Praise Chinwe
JUKPOR, Ifeoma Esther
MOSES, Sunday Udo
NDUONOFIT, Patience Sunday
OKEKE, Chinedu James
OKORO, Esther Nkechi
OKPARA, Chika Nwokoro
OKUIDEM, Victoria Emmanuel
OTUOKON, Idongesit Otuekong
UDO, Theresa Raphael
UDO, Uduak Samuel
UKPONG, Mbetini Godwin
UMANAH, Huldah Godwin
UMOH, Happiness Johnny
UMOH, Owoedinyene Lawrence

Third Class
AFIA, Blessing
AKAN, Victoria Toyo
AKPAN, Susana Monday
ANIEFIOK, Mary Etim
DANIEL,  Arit Jacob
DAVIES, Patience Ekwere
EBONG, Ini Nyong
EDIGHIENYONG, Kindness Edet
EKAEBA, Uwem Edet
EKOI, Blessing Effiong
EMMANUEL, Edidiong Uko
Etukakpan, Imo Nsima
ITA, Emilia Samuel
JAMES, Innocent Innocent
MOSES, Victoria Ndiong
OMUNAKWE, Lynda George
UDOIDIONG, Inemesit Eno
USO, Esther Francis

Pass
ETIM, Beatrice Ubon
INYANG, Ifiok Otu
UDOFIA, Aniekpeno Aniefiok
UKA, Cosy Okpara

9

B.A. (Hons)  French
Second Class Upper
PASCHAL, Abel Francis
UKPONG, Arit Effiong

Second Class Lower
ABIA, Patience Sunday
AKPAN, Aniebiet Samuel
AKPAN, Ubohotobong Etim
EKARIKA, Bassey Jerome
EKPENYONG, Gladys Udoma
IBANGA, Dorathy Efiok
INWANG, Dorathy Macaulay
INYANG, Emem Anietie
JOHNSON, Ndiana Linus
MKPONG, Abasiama Okon
OBOT, Uduak Emmanuel
PASCHAL, Imo Francis
UDOH, Queneth Mbaba
UMOH, Victoria Ibanga

Third Class
AKPAN, Elizabeth George
AKPAN, Inemesit Effiong
EFFIONG, Paulina Dickson
EKPO, Odudu Johnson
OHAJIMKPO, Chinasa Cecilia
OPARA,  Success Nyegeh
UDOFIA, Imaobong Paul
UDOSEN, Uduak Friday

B.A.  (Hons) History and International Studies

Second Class Upper
AKPAN, Kufre Gabriel
              EKANEM, Francis Clement
EKONG, Joel Godwin
ETATAK, Torobong Victory
IYIAKAIMO, Gerald Kelechi
OKON, Edet Efiong
OKONKO, Douglas Emmanuel
OYONGHA, Edim Bassey
ROBINSON, Owoidoho Ufot
SUNDAY, Isaac Daniel
UKPONG, Ubong Friday

Second Class Lower
AKPAN, Ima-obong Friday
ANANI, Igiri Egbe
ANWANA, Margaret Okon
BASSEY, Uduakobong John
BROWNSON, Edidiong Joshua
DAVID, Nseobong Asuquo
EDEM, Ruth Okon

10

EKAUDOH, Gloria Anietie
ELUWA, Justina Chinwendu
ENANG Enang Oke
ESU, Uduak Effiong
EZELOBE, Obinna Joseph
IBANGA, Uwem King
IDIONG, Inimbom Joseph
IDUNG, Joy Asukwo
IHEJIRIKA, Mary Jeremiah
IKOT, Affiong Asuquo
IKOTT, Stella Ernest
IKPEIKPE, Abasifreke Mfreke
ISRAEL, Ijeoma Bridget
JACOBS, Ekerette Essiet
JEREMIAH, Uko Akpe
JOSEPH, Japhet Gabriel
NTA, Abasiama Joseph
NWAOBILOR, Sandra Nzubechi
OKON, Emmanuel Emmanuel
OKON, Kokomma Gabriel
OKON, Samuel Efiong
OSCAR, Anietie Simeon
OTON, Bassey Bassey
UDO, Mary
UDO, Mary Sunday
UDOEYOH, Ntiedo Ita
UDOFIA, Grace Effiong
UDOH, Stella Ekaette
UDONDOM, Inemesit Joseph
UKO, Donald Nyong
UMOH, Itoro Fidelis
URANTA, Joseph Fabian
YOUNG, Barbara Umo

Third Class
ADIKWU, Becky Chinemerem
AKPAN, Emmauel Linus
BASSEY, Patience Asuquo
EKPENYONG, Imoh Uwem
ETUKUDO, Samuel Effiong
INYANGABIA, Happiness Abia
OKON, Ibanga Edet
OKON, Justine Pius
UDOIDIONG Mary Paulinus

B.A. (Hons) Linguistics

First Class
AKANBI, Ibukun Dorcas

Second Class Upper
EKONG, Grace Udo
ETE-ETE Elizabeth Udo
EYO, Ruth Effiong
SAMBO, Mary Friday

11

Second Class Lower
AKPAN, Carol Ini
AKPAN, Itohowo Monday
AWURUM, Prisca Ezinwanne
BASSEY, Theresa Cyril
BENJAMIN, Ukeme Alexander
EFFIONG, Kingsley James
EKPO, Akaneno Ufot
ENE, Ndifreke Bills
ESU, Uyim Okon
ETIM, Constance Aniekan
ETIM, Dianabasi Nabuk
EZEJA, Afamefuna Jude
KANWI, Felicia Nkajima
NDON, Rachael Eventus
OKON, Christian Asuquo
OKON, Esther Effiong
ORIKO, Gertrude Achu
OSUNG, Joshua Anangatang
OTONGARAN, Ofonime Iboro
SANDY, Sylvia Enefiok
TOM, Theresa Gabriel
UDOH, Uduak Okokon
UDOUSORO, Edidiong Emmanuel
UMOH, Aniebiet Bassey
UNYIME, Etim Friday
WOGU, Maureen Chinwendu

Third Class
BASSEY, Delight Sunday
BASSEY, Udeme Adonis
EKA, Glory Mfon
ETUK, Unyime Johnny
EYO, Rose Ndarake
NELSON, Etido Patrick
OKORIE, Alphonsus Simon
SMITH, Nnamdie Sunday
UKOIMA, Alali Francis
UKPONG, Idara Essien

2011/2012 SESSION

B.A. (Hons) Linguistics

Pass
ISAAC, Justina Etim

 

12

B.A.  (Hons) Music

First Class
ETUK, Nsidibe Solomon

Second Class Upper
AKPAN, Emmanuel Churchill
AKPAN, Ernest Sunday
ARCHIBONG Idara Anthony
ASUQUO, Nsikak Ignatius
EDEDET, Precious Favour
EDET, Beatrice Peter
EKPENYONG, Eti-Ima Hillary
ESSIEN, Imaobong Jacob
ESSIEN, Nsisong Blessing
ESSIEN, Utibe-Ima Ballantine
ETIM, Emmanuel Edem
OKON, Sunday Effiong
UDOITUEN, Richard Udo
WILLIE, Ini-Ibehe David

Second Class Lower
AKPAN, Leo Godwin
ASUQUO, Udeme Effiong
ESSIEN, Emah Etop
ESUH, Derek Asuquo
ETIMUDO, Ekomobong Imoh
ETO, Mfon Aniefiok
ETUK, Esther Friday
GBONHINBOR, Jerome Russel
OKOI, Grace Amos
OKON, Ndifreke Raphael
OKON, Utitofon George
TALBA, Francis Kurmi
TALENT Wonyein Kuro King
UDOH, Imeobong Enefiok
UMOESSIEN, Sarah Patrick

Third Class
BASSEY, Johnson Paul
EKPENYONG, Mfon Okon
ESSIEN, Glory Ekpo
OWOEKERE, Owoekere Edet

B.A. (Hons) Philosophy

Second Class Upper
ESSIENKAN, Mmenyene-Abasi Aniefre
OBECHE, Callistus Ignatius
OGBONNAYA, Benita Ogechi

Second Class Lower
ADOLF, Aloysius Denis
AKAN, James  Akaninyene
ASUQUO, Ifiokobong Peter

13

AWAI, Abel Emmanuel
BENSON, Kusua Frank
CHINYERE, Chiamaka Okorie
EDET, Richard Bassey
ETIA-0BONG Enwongo-Abasi Gabriel
ETIM, Nsikak Pius
FATOLU, Olumide Samuel
FRANK, Victor Friday
IBANGA, Daniel Esseme
JOHNSON, Peter Asuquo
NTOKETI, Ubokudom Archibong
OGUAMANAM, Chukwuebuka Nwadinobi
PETER, Goodness Ijeoma
UDOFIA, Oto-obong Okon
UDOH, Enwongo-Abasi Solomon
UDOH, George Evans
UDOH, Otobong Titus
UFOT, Ifreke Udoma
UMOH, Idoreyin Uwa
WILLIAMS, Victor Okon

Third Class
AKPABIO, Aniekan Anthony
AKPAN, Bassey Asuquo
ANACHUNA. Ndubuisi Callistus
ASUQUO, Patience Peter
BASSEY, Nsikak Moses
EDEM, Jude Chris
EFFIONG, Victor Etim
EGITE, Uwemedimo Charles
ETTEH, Idorenyin Itauma
GEORGE. Umo Umoh
IJENTE, Ndomonte Meibebene
INYANG, Gabriel Gabriel
ISOBARA, Edidem Calixtus
JAMES, Aniebiet Christian
NWEKE, Simon Oluchi
OGBEBOR, Obehi Stephanie
WOKOMA, Tubonimi Tubosonimi

 PASS
Robinson, Godwin John

B.A. (Hons) Religious and Cultural Studies

Second Class Upper
AKPAN, Gift Edet
AQUA, Mfon Okonasuquo
GREGORY, Comfort Udoh
IWUAGWU, Ifeoma Chukwu

Second Class Lower
AKAN, Nsinne Edet

14

AKARIKA, Patrick Linus
DAVIES, Imoh Edwin
EKIKO, Nkereuwem Udo
EKONG, Aniekan Ini-obong
ETUK, Oscar Etim
IDIGA, Joseph Afo
INWANG, Samuel David
MARRAK, Utibe Donatus
OKON, Clement Nyong
OKON, Mary Bassey
OKORIE, Emekobong James
OKPO, Nsikak Nse
SAMUEL, Itoro Ikpon

Third Class
ASUQUO, Edidiong Godwin
ETIM, Ndifreke Effiong
ILODIANYA, Ifeanyi Emanuel
SAMUEL, Bassey Edet
UDO-INYANG Paul Denis
USEN,  Uduakobong Brownson

B.A.  (Hons) Theatre Arts

Second Class Upper
AKPAN, Edidiong Sunday
ANDREWS, Precious Solomon
ATAKPA, Ekom-obong Okokon
EKONG, Idaraobong Uwem
EKOPIMO, Mary Willie
EWERE, Chinwendu Faustina
EYEN, Edidiong Akpan
HENRY, Joseph Uko
IKWO, Monday Eyo
NSIMA, Francisca Jerry
OBOT, Iboro Patrick
OGUNGBEMI, Rachael Yemisi
YUSUF, Al -Hassan Hassan

Second Class Lower
AKPABOT, Diana Ifiok
AKPAN  Uyai-Abasi Samuel
AKPAN, Idara Asuquo
AKPAN, Mbuotidem Edem
AKPAN, Ndifreke Reuben
ASUQUO, Idongesit Inyang
BASSEY, Eno Nathaniel
CRICKET, Josephine James
EDEM, Abasi-Ama Anthony
EFFIONG, Emem Nse
EKANEM, Blessing Isaiah
EKANEM, Patience Ufon
EKONOH, Nnyaknno Ekpenyong
EKPENYONG, Angela Offiong

15

EKPO, Abigail Nseobong
EKURI, Collins Amba
ETIM, Uwemedimo Joseph
ESSIEN, Rosemary Okokon
IBOK, Idongesit Emmanuel
INYANG, Idorenyin Renner
ISONG, Charles Udo
JOE, Florence Champella
JOHNSON, Emem Grabriel
JOSIAH, Nseabasi Sunday
NKU, Ernest Odu
OBOT, Itoro Friday
OKON, Glory Gabriel
OKON, Iniobong Solomon
OKPARA, Janet Francis
TOM, Godwin Effiong
UMOREN, Esther Bassey
UZOESHI, Rachael Seun

Third Class
DICKSON, Blessing Clement
EKPA, Cynthia Obot
JUMBO, Imaobong George
UDOH, Grace Nancy
UMO, Enobong Israel
UMOH, Enobong Okon;
UMOREN, Itohowo Kenneth

 

16

FACULTY OF BASIC MEDICAL SCIENCES

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Hons) Biochemistry

Second Class Upper
ASUQUO, Evelyn Oscar
IFEANAFU, Emeka Mathias
OKEKE, Michael Ngozi
UKO, Nsisong Sampson

Second Class Lower
ARCHIBONG, Kuyikabasi Zion
BENJAMIN, Pamela Abasiono
DAGBO, Barailado Canous
DAVID, Imaobong Linus
EBONG, Edeheudim Raymond
EMMANUEL, Jane Soughtout
ESSIEN, Promise Bassey
ETIEKAK, Glory Samuel
ISONG, Itoro Daniel
MATHIAS, Mathias Effiong
MBON, Bliss Ndarake
NNANA, Obedience Okon
THOMPSON, Abraham Friday
UMANA, Idongesit Udo
WATSON, Bassey Ekwere

Third Class
ABRAHAM, Charity Udo
EDMUND, Iniabasi Sylvester 
EKERE, Moses Okon
EKWERE, Idongesit Sunday
ESSANG, Blessing Umoekoyo
ETUK, Edidiong Okon
HARRISON, Victor Michael
IKPEME, Glory Ndanyongmong
NNAMSEH, Janet Michael
NSEWO, Godwin Lawrence
NYAH, Iniodu David
OKON, Beatrice Lawrence
PHILIP, Esther Etim
SAM, Stella Bassey
THURSDAY, Gift
UBOKUDOM, Imaobong Enamidem
UDOEKONG, Patience Silas
UDOKPOH, Idongesit Enefiok
UMOH, Idorenyin Dominic

Pass
AKPAN, Akamobong Abednego
EDUBIO, Ime Effiong

17

B.Sc. (Hons) Anatomy

Second Class Lower
AKPAN, Eno-obong Henrietta
EBONG, Abigail Okokon
EKANEM, Rebecca Emmanuel
EMA, Emem-obong Joseph
  
Third Class
AKPAN, Fenno Ofonime
LAZARUS, Kenneth Mfon
NNAH, Ukeme Sunday

B.Sc. (Hons) Physiology

Second Class Upper
ABAKATIP, Akaninyene Immanuel
UDOFIA, Andrew Sampson
UMOH, Saviour Augustine

Second Class Lower       
ANWANA, Blessing Edet
EBIANG, Uduakobong Akpan
JACKSON, Oto-obong Abednego
NTEH, Mary Okon
OGBONNAYA, Amarachukwu Berachah

Third Class
ATAI, Akaninyene Anietie
EREMASI, Faithwin Diko
OBONG, Edet Edoabasi
PETER, Helen Udo
THOMAS, Mfon-Abasi Samuel
UDOISO, Utibe Wonderful
UTUK, Ikponoabasi Ibanga

Pass
AKPAN, Nsisiong Bassey
OBOT, Ofonmbuk Green
UMOH, Mfon Okon

2011/2012 SESSION (Supplementary)

B.Sc. (Hons) Biochemistry

Pass
EKPENYONG, John Etim
 

18

FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Hons) Accounting

Second Class Upper
AKPAN, Ekeme Brownson
AKPAN, Friday Sunday
AKPAN-EBE Amaete Isonguyo
ASANGA, Christiana Uko
ATTE, Samuel Anthony
DANIEL, Catherine Innih
EKPO, Glory Friday
ESANUBONG Ekemini Peter
ETOP, Blessing Ekpenyong
ETUK, Sandra Iniobong
GEORGE, Samuel Akpan
IBORO, Aniekeme
INYANG, Edidiong Bassey
MAMEH, Stella Akwu
UDO, Anthony Peter
UDOH, Udeme Felix
UDOH, Ukeme Michael
UDOM, Miriam Isaac
UQUAH, Arit Efiong
UYO, Emem Uduak
Second Class Lower
AGBAJE, Tosin Elizabeth
AKOGWU, Godwin Aleichenu
AKPAN, Edidiong Samuel
AKPAN, Joseph
AKPEE, Dumadi Torbari
BASSEY, Asibong Bassey
BASSEY, Emmanuel Edet
BASSEY, Uduakobong Edet
EDET, Ndifreke Usen
EDET, Uduak Asuquo
EKPO, Uboho Nseobong
EPHRAIM, Umoh Prince
ESSIEN, David Sunday
ESSIEN, Prince Okon
ETIM, Joanna Sunday
ETIM, Sunday Uwem
IBANGA, Wilfred Augustine
IDRIS, Musa Umar
JAMES, James Edet
JAMES, Ukeme Anietie
KOLADE, Oluwaseun Mayen
NKANTA, Imaobong Peter
NKANTA, Nsikan Ezekiel
NTUEN, Innocent Edet
ORON, Mbeneinyi Isaac
SANDY, Ndueso Ndaeyo

19

SUNDAY, Nsikanabasi Isong
TOMMY, Uduak Priscilla
UKIM, Joseph Mfon
UKO, Emekobong Sunday
UKPONG, Nsikan Emmanuel
UMANA, Nsikan Emmanuel
UMOH, Ndifreke Effiong
USENDE, Secondus Levi
Third Class
EBONG, Inemesit Patrick
EYO-UDO, Comfort Ekerete
OKPON, Efficient Effiong
SAM, Iniodu Moses
UDO, Godswill Bassey
UDOFA, Nseobong Anietie
Pass
MOSES, Precious Etim

B.Sc. (Hons) Business Management

First Class
  UMANAH, Blessing Ime
Second Class Upper
ABIOYE, Kehinde Elizabeth
AKPAN, Daniel Ndifreke
AKPAN, Ndifreke Benjamin
ALFRED, Cynthia Uduak
ANDEM, Francis Etim
JONAH, Jonah Johnson
OKON, Joseph
UDO, Saviour Udo

Second Class Lower
AKPAN, Elizabeth Ime
AKPAN, Iniobong Isidore
AKPAN, Ubong Akpan
AKPANUMOH, Imoibom Michael
AMADI, Fortune Chisa
ASUQUO, Florence Louis
AWAK, Peter Okon
BENJAMIN, Helen Ime
EKPOSA, Praise Stephen
ETIM, Akanimoh
ETOP, Peace Emem
ISHOLA, Sheriff Olanrewaju
JONAH, Mathias Sunday
KYRIAN, Saviour Akpan
MBUK, Kate Effiong
MORGAN, Uko Joseph
OBUKOR, Peter
PETER, Owoedinyene James

20

SALIFU, Aladi Victoria
UDO, Effiong James
UDO, Ofonime Ezekiel
UDOH, Archibong Etim
UDOH, Imaobong Kennedy
UDOH, Mfoniso Hilary
UDOIDIONG, Aniekeme Okon
UDOMISOR, Mekeme Nse

Third Class
AKPAN, Godwin Ime
ANANA,Mfon Effiong
AWAJI, Awajiochiek Felix
DAVID, Simepiriye Amie
EKWERE, Idara Ema
ELIJAH, Happiness
ENO, Ndifreke Umoh
ESEBRE, Effiong Sunday
ESEKUNG, Anangafama Sunday
ETIM, Ekemini Bassey
FINEMAN, Gomba Meshach
IKPEME, Ukeme Elijah
JOHN, Eno-Obong Aniefiok
JONAH, Chioma Victoria
ODURUKWE Chigozie Chinyere
OMOKE, Ogonnaya Job
ONYEJI, Christian Chinedu
UDO, Idoreyin Dennis
UDOINAM,Otobong Jimbo
UMANAH, Abasiama Friday
USORO, Richard Baldoma
WILLIAMS, Jessy
YAAKPOGORO, Lebetesuka Kelly

B.Sc.(Hons) Insurance

Second Class Upper
MASSODIH, Victor Uyah
NTEKIM, John Ita
OBONG, Lucy Atang
UDOH, Ndifreke Philip
YAKUBU, Christiana Taiye

Second Class Lower
AKANDE, Gbenga Paul
AKPAN, Paul Udo
ALEXANDER, Mbetobong Nnamkere
EBOH, Patrick Dominic
EFFIONG, Augustina Monday
EKANEM, Kingsley Iyakndue
EKWERE, Nseobong Michael
ESSIEN, Sunday Iyire
FALOLA, Ruth Olugbemi
HENRY, Uduak Manner

21

JIMMY, Mfon Archibong
JOHN, Ime Ekpon
OKON, Elizabeth Tim
TOMMY, Esther Etim
UWEH, Eric Friday

Third Class
AKPAN, Edidiong Sylvester
AKPAN, Mbosowo Peter
EBU, Mary Melita
OSSAI, Chinedu Osakwe
UDOH, Iniobong Ime

B.Sc. (Hons) Banking and Finance

First Class
ESU, Deborah Okon
Second Class Upper 
EDEM, Clement Titus
EDET, Anietie Anny
EDUOK, Gwendolin Francis
EKANEM, Kokoete Efefiong
JOHN,  Esther Asukwo
OKON, Benita Ofonime
ONYILO, Solomon Sule
PETER, Ekemini Ekpenyong
UDOFIA, Felicia Peter
UDOH, Uduak-Obong Imeh
UDOH,Godwin Mfon

Second Class Lower
ADAMS, Patience Akpan
AFIA, Nathaniel Okon
AKPAN, Ini Winnie
AKPAN, Kingsley Ernest
CHUKWU, Loveth Moses
EKANEM, Otu Otu
EMMANUEL, Esther Asukwo
ETUKUDOH, UduakAbasi Elijah
GODSWILL Udo
OKON, Effiom Ita
ONYEKWELU, Ikenna Emmanuel
OSAWE, Imuentinyan
SAMUEL, Etop Edet
TOMMY, David Asuquo
UBA, Oluchukwu Augustine
UDO, Emediong Ebenezer
UDOH, Godwin Elijah
UDOK, Emem Peace
UDOSEN, Joseph  Bassey
UMOREN, Idorenyin Okure
 

22

Third Class 
AFAHAENE, Edwin Okon
AKPAN, Ekerete Asuquo
AKPAN, Ifiok-Uko Sunday
ARCHIBONG, Michael Ernest
DURU, Victor Nnamdi
EKPOTT, Aniekeme Edet
NJO, Esse Eden
OLAMUYIWA,Funmilola Nina
PETER, Victor Udoh
ROBIN, Edima Okon
UDO, Usen Okon

B.Sc. (Hons) Marketing

First Class
OKONOFUA, Anita Anthony
Second Class Upper 
AKPAN, Immaculata Emmanuel
ATTE, Mary Uwana
BASSEY, Ime Ene
ESHIET, Margaret Anietie
JOHN, Victoria Malachi

Second Class Lower
AKANG, Solomon Etim
AKPABIO, Esther Paul
AKPABIO,Nsisong Samuel
ALU,Chinasa Theresa
BASSEY Rapheal Remigius
BASSEY, Effiong Etim
CHRISTOPHER, Daniel Ekpenyong
EFFAM,  Alice Sunday
EKA, Sunny Samuel
EKANEM, Emilia Isaiah
ELTON, Oladipo Durotolu
ESHIET, Okon Edet
ESSIEN, Itoro Alice
ETIEMANA, Atim Asuquo
EVANS, Elizabeth Ibok
JOSEPH, Nancy Eyo
NKUH,Udia Monday
NWOKIKE, Sixtus Nonso
OBONOH, Aniefiok Frank
OBOT, Ifiok Boniface
OWHORJI, Lizzy Eric-best
UBOM, Oto-Obong Sabastine
UDOH, Eyakndue Daniel
UKO, Micah Michael
UKPONG, Nyakno Simon
VICTOR, Comforter EkpoUmoh

23

Third Class 
ACHI, Rosemary Obuma
Ben, Christiana Asuquo
CHILAKA, Alexander Ngozi
CHUKWUEDO, MaryJane Ngozi
IBOT, Uduak Patrick
OKONOH, Ofonmbuk Okon
ONWUCHEKWA, Chinedu Prospect
ONWUNALI, Emmanuel Okechukwu
SOLOMON, Patrick Roland
UDOAKANG, Ofonime Ibanga
UMOH, Enobong Moses
UMOH, Grace Bassey
UWAK, Edidiong Nsini

Pass
HEMESON, JaneFrancis Ijeoma

2011/2012  session (Supplementary)

B.Sc.(Hons) Business Management

Third Class
UKPONG, Ofonime  Monday

Pass
BEN, Margaret Peter

B.Sc.(Hons) Insurance

Second Class Lower
ASANGAUSUNG, Emem  Ekong

Third Class
ABI, John Pleasure
AKPAN, Mark Edet
EDEM, Victoria Etim

Pass
AKPAN, Elizabeth Daniel

B.Sc.(Hons) Marketing

Pass
Udom, Glory Otu

 

24

FACULTY OF CLINICAL SCIENCES

2012/2013 SESSION

MBBS (Hons) Medicine and Surgery

Pass
ABRAHAM, Mkpouto Godwin
ACHALU, Ejiofor Chika
AGIDI, Iza Owei
AKPAN UMO, Bassey Etukudo
AKPAN, Enam-Eti Okon
AKPAN, Jude Jude
AKPAN, Ndifreke Monday
ASUQUO, Unyime James
ATAEKONG, Owoidohoabasi Anthony
BASSEY, Iquo George
DANIEL, Edidiong Samuel
DANIEL, Ememobong Joseph
DANIEL, Patience Itiaba
EBEH, Dandison Nat
EDELIPINUE, Imaobong Etim
EFFIONG, Maria Bassey
EKANEM, Inyang Ntuk
EKPE, Ekanem Eshiet
EKPENYONG, Inemesit Isaac
EKPO-DANIEL, Udoma
EMENYI, Mkpang Esio
EMMANUEL, Emmanuel Augustine
ENYIA, Emeka Ogbuefi
ESENOWO, Udeme Maboh
ESIFA, Godwin Etim
FRANK, Edidiong Ime
IDANG, Aniedi James
IDIO, Ubong Bassey
IDIONG, Ekerette Udoobot
INYANG, Emmanuel Ime
ITUEN, Ofonmbuk Akpan
IYAMA, Ugochukwu
JACOB, Etiemana Idara-Abasi
JACOB, Promise Malachi
JOE, Okon Effiong
JOHN, Unyime Edet
MBARIKIT, Idara Godwin
MOFFAT, Ukeme Bassey
MORGAN, Ibia Francis
MVARIE, Fidelis Eze
NNAMAH, Kingsley
NSIMA, Essien Udo
NTUKUFOK, Kenneth George
NWAGBA, Henry Onyebuchi

25

NYA, Bassey Charles
OBOT, Daniel Nkereuwem
OBOT, Ememobong Fabian
OKON, David Edet
OKON, Emmanuel Boniface
OKON, Nwedobong Edidem
OKON, Ofonime Edet
ROBERT, Idongesit Cindy
SUNDAY, Nsikan Fortunatus
UDO, Ime Samuel
UDOBONG, Edidiong Godwin
UDOEYOP, Odudu Nnankere
UDOM, Nsikak Etim
UDOUDOM, Esther Charles
UDUEHE, Enono Enoette
UKO, Uwem Akpan
UWA, Idara Okon

 

26

FACULTY OF EDUCATION

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Ed)(Hons) Accounting

Second Class Upper
AKPAKPAN, Iniobong Samuel
AKPAN, Grace Stephen
EFFIONG Usenobong James
EFFIONG, Ann Dominic
EKONG, Joy Denis
JOHNNY, Emem Friday
JOSEPH, Udeng Effiong
NJOKU, Chibuzo Ikechukwu
OKON, Rawlings Joshua
SAMPSON, Peter Friday
TITUS, Christian Umana
UDOFIA, Kufre Friday

Second Class Lower
 ANDEM, Ememobong Akan
 EKANEM, Imaobong Owoidigheabasi
ETUK, Idongesit George
IYANAM, Mercy Bassey
UKAFIA, Zilpah Owen
OKAFOR, Chiedu Christian
SALAAM,Sariat Iyabo
SALAME, Victor Emuobonuvie
UDOH, Imeh Francis
UKPONG, Ukpono William
USORO, Aniebiet Emmanuel
UYAH, Mfon-Abasi Asuquo

Third Class
OKON, Offiong Offiong

B.Sc. (Ed) (Hons) Technical Education (Auto/ Metal)

Second Class Upper
UDOFIA, Ifiok Monday

B.Sc (Ed) (Hons) Agricultural Education

Second Class Upper
BEN, Hossana Gregory
MBUK, Sito-Abasi Okon

27

Second Class Lower
BASSEY, Happiness Gabriel
OKON, Idorenyin Inyang

B.Sc. (Ed) (Hons) Electrical / Electronics

Second Class Lower
UDOMAH, Theresa Patrick
B.Sc (Ed) (Hons) Biology

Second Class Upper
WILLIAMS, Idongesit Sylvanus                                                                                                               
ETTA, Linda Obim

Second Class Lower
AKAMENANG, Uduak Vincent
AFANGA, Aniefon Nsongurua
AKPAN, Agnes Bassey
ASANGANSI, Kufre Oboho
EDEM, Inyene Enefiok
EFFIONG, Bernadette Augustine
ENOIDEM, Enoemem Lawrence
EKANEM, Uduak Ini
EKPO, Beatrice Archibong
ETTEOKON, Victoria Edet
EYO, Nsidibe Celestine
INYANG, Imefon Samuel
INYANG, Margaret Dominic
INYANG, Victoria Sunday
ISONG, Samuel Ededet
ITUEN, Enobong Aniedi
JEREMIAH, Idiongo Okon
OKON, Cyril Clement
OKON, Idongesit Etim
STEPHEN, Ime-obong Edet
THOMPSON, Rita Thaddeus
UDO, Christiana Augustine
UDOFIA, Enewan Ime
UDOH, Blessing Sylvester
UDOM, Aniedu Alexander
UDOM, Ekaette Akpan
UMOH, Akaninyene Jacob
UNANAM, Etimfri Raphael

Third Class
AKAN, Emem Okon
EDET, Etinyene Asuquo
HANSON, Ofonime Jeremiah
JAMES, Jason Okon

28

JOHN, Emem Michael
UDO, Enobong Sunday
UKONYAH, Uwana Imeh

B.Sc (Ed) (Hons) Chemistry

Second Class Lower
MARK, Ubong Ebong
ROBERT, Kokoette Daniel
SAMUEL, Sunday Emah
TOMMY, Linus Sunday
UDOFIA, Godwin Etim
UKO, Idorenyin Akaninyene

Third Class
AKPABIO, Jessica Joshua
UDO, Edidiong Isaac
UKPABIO, Daniel Abba

B.Sc. (Ed) (Hons) Physics

Second Class Lower
EKWERE, Ndifreke Son
ESUK, Samuel Ekpenyong

B.Sc. (Ed) (Hons) Integrated Science

Second Class Upper
MBUK, Williams Ekong
Second Class Lower
AKPAN, Edidiong Peter
JIM, Daniel Sunday
JOHN, Mfon-obong Oscar
OBETTAH, Amauche Hossana   

Third Class
EDET, Ukeme Anthony
EFFIONG, Peace Peter
ETUK, Gladys Nse
OYORO, Esituko Nkereuwem
UTIN, Victoria Peter

B.Sc. (Ed) (Hons) Economics      

Second Class Upper

29

ADAM, Happiness Sunday
BASSEY, Usen Daniel

Second Class Lower
AKPAN, Saviour Monday
AKPAN, Uko Robert
DANIEL, Idopise
DARBY, Ekemini Sunday
GREGORY, Uduakobong Sylvester
IDUNG, Ekomobong Umoh
IROEGBU, Collette Chikaodi
JOHN, Emmanuel Augustine
MARCUS, Uko Bassey
OKIKE, Esther Ngozika
OKWOK, Emaido Friday
SAMUEL, Anietie
SYLVESTER, Franklin Francis
UDOFIA, Imoh John

Third Class
AKPANUDI, Francis Asuquo
ESHIET, Ini-mfon Emmanuel
GODWIN, Ekema Happiness
OKON, Christy Enobong
OKON, Rose Bassey
UDO, Kufre George

B.Ed. (Hons) Social Studies

Second Class Upper
AKPAN, Ekemini Nyanah
AKPANUMO, Nsikan Etukudo
BASSEY, Daniel Charles
EKON, Emem Udofia
ETUK, Sunday Michael
ISAAC, Ntia Inyang
JOSHUA, Esther Unyimeabasi
ROBIN, Ndentuosit Edem

Second Class Lower
ANTAI, Victoria Okon
ARCHIBONG, Mfreke Sunday
ETUK, Esther Okon
IDIONG, Emaekop Ebong
IMAH, Isaiah Essien
JAMES, Ekpraim Udo
JONATHAN, Nkoyo Sunday
MICHAEL, Inemesit Solomon
OCHICHE, Samuel Odey
OTIORO, Ikwo Edem

30

PAUL, Samuel Alphonsus
SAMUEL, Ubong Mfon
UDOYEN, Eno-Obong Isong
UMOREN, Oduduabasi Samuel
WILLIAMS, Etimbuk Michael

Third Class
HANSON, Nsikak Etuk
JACKSON, Ukeme Ime

B.Ed. (Hons) Guidance and Counseling

Second Class Upper
ABISOLA, Oladeni Sakirudeen
AFFIA, Ndipmouwem Ubong
EDET, Mary-grace Ambrose  
EKANEM, Idara Eyaema
NWOKOCHA, Veronica Chinecherem
OTU, Alberta Bassey

Second Class Lower
AKRA, Eno Effiong
ARCHIBONG, Akwaowo Peter
ASUQUO, Edet Bassey
BENSON, Edidiong Samson
BROWN, Saviour Iseh
DAVID, Iniobong Uyobong
EMAH, Ndueso Columbus
ESHIET, Blessing Mfon
ESSIEN, Janet Japhet
JOHN, Gogonte Emiyarei
JONAH, Goodness Chinenye
JONAH, Joy Sunday
OKON, Aniedi Idongesit
OKON, Chrys Enwang
OKON, Glory Ubaha
OKON, Justina Asuquo
OKON, Uduak John
UKOSIN, Lucy Edet
UMOREN, Ezekiel Augustine

Third Class
TOM, Ekaette Okon

B.Sc. (Ed) (Hons) Political Science

Second Class Upper
EDET, Daniel Monday
UKPONG, Victor Smart

31

Second Class Lower
AKPAN, Ifiok Friday
BILL, Ukeme Okon
EKENE, Keegan Martin
EKONG, Ukeme Michael
ETIM, Eno-Obong Emem
ETUK, Nsikak George
EYOP, Richard David
IKPA, Richard Agbogo
ISAAC, Nsikak Ime
ISOKISE, Unyime Monday
JIMMY, Martina Ufot
JOSEPH, Christian Jonah
NWACHUKWU, Blessing Nnedimma
OBOTIBA, Akan Dick
ODINKENMERE, Chimezie Victor
OKWOR, Stephen Ushie
SMART, Ekong Jonathan

 

32

B.Sc. (Ed) (Hons) Geography

Second Class Lower
AKPAN, Eno-Obong Gabriel
ASUQUO, Edikan Emmanuel
AYIM, Kenneth Nkombe
UKA, John Agwu

B.Sc. (Ed) (Hons) Physical Education

Second Class Upper
UDOFIA, Nsikan-abasi Monday
Second Class Lower
UDOFIA, Aniekan Emmanuel

B.Sc. (Ed) (Hons) Health Education

Second Class Upper
EDET, Etima Nyong
ENYENETIM, Margaret Aniefiok
ETIM, Leo Emmanuel

Second Class Lower
AFIA, Uduakobong Udeme
AFIAKURUE, Edet Okon
ANDIKAN, Aniekan Idorenyin
ANTAI, Grace Okon
ETIM, Sarah Emmanuel
MBAKARA, Emem Effiong
OFORAH, Chibuzo Michael
OKORO, Eberechi Hannah
ROBSON, Ofonime Aniefiok
USORO, Etoro Aniefiok
USOROH, Abasiofon Aniekan
WALTER, Nelly Asukwo

Third Class
AKPAN, Esther Akpan

B.A. (Ed) (Hons) English

Second Class Lower
NED, Darlene Akpan
OSIM, Enob Bassey
UMANA, Eduemem Iwuk
WILLIAM, Edet Edet

33

Third Class
NSIEN, Uduakobong Ebong
 

34

B. A. (Ed) (Hons) History

Second Class Lower
AKPAN, Imo Joshua

B.A. (Ed) (Hons) Religion

Second Class Upper
AKPAN, Godson Effiong
Second Class Lower
DANIEL, Iniobong Attah
JAMES, Samuel Francis
UDOSEN, Ini Ebong

Third Class
AKPAN, Mfon John

B. A. (Ed) (Hons) Fine Arts

Second Class Lower
ABIA, Abasiodiong Gabriel

B. A. (Ed) (Hons) Music
Second Class Lower
WILLIAMS, Elizabeth Inyang

B. Ed. (Hons) Pre- Primary and Primary Education

Second Class Upper
ANTAI, Elijah Okon
CHUKWUEKEZIE, Nneka Magnus
EKONG, Sifon Aniedi
ESSHIET, Benjamin Monday
UCHEAWAJI, Ukarejit Ebidien

Second Class Lower
AKPAN, Nsikak Sylvester
ALBERT, Idongesit Usen
BASSEY, Edidiong Nsukhoridem
EKPO, Ibanga Edet
ENE, Pauline Idorenyin
ESSIET, Enobong Gregory
ETIM, David Effiong

35

ETIM, Peace Mbuk
ETUK UDO, Oto-obong Asuquo
IBANGA, Blessing Udom
IGOGO, Evarest Ntol
IKPEME, Victoria Samuel
INYANGETTE, Anwangabasi Marshal
INYANGUKU, Esther Okon
JOHN, Abasifreke Effiong
JOHN, Dorcas Eshiet
OZURUMBA, Uchechi Elizabeth
UDOFIA, Gloria Effiong
USORO, Victoria Friday
USOROH, Rebecca Daniel

Third Class
UFOT, Daniel Charles

B.Sc. Ed. (Hons) Special Education

Second Class Upper
EZE, Chigozie Emmanuel
IMAFIDON, Terry Osang
JEREMIAH, Ndifreke Elijah
UDONTAH, Maryann Uwemedimo

Second Class Lower
AKPAN, Itoro Godwin
CHRISTOPHER, Vivian Usenideh
EGESI, Chukwuma Nlemchwukwu
EKPO, Nsikanabasi Idongesit
IKPE, Otobong Cyril
INYANG, Imo Monday
NKUKUT, Christian Macaulay
SUNDAY, Ubong Patrick
UMOREN, Nseobong Umoren

B.LIS. (Hons) Library and Information Science

Second Class Upper
ABIOYE, Habeeb Adekunle
BASSEY, Joy Moses
EDEM, Unwam-abasi Anthony
EDET, Nsikakabasi Usen
EKANEM, Moses Iwukuyo
ETEFIA, Etido Etim
JOSEPH, Enobong Monday
OKON, Sarah Aniefiok
PETER, Ekaette Brown

36

UDOH, Ubong Nse
UDOM, Enobong Sebastian

Second Class Lower
AKPAN, Edima Bassey
AKPAN, Ofonmbuk Nse
ATTANG, Ofofon Oscar
AYAKEM, Mercy Nathan
ETUK, Etimbuk James
IDEM, Bibiana Innocent
KENRICK, Ubong Albert
MBABA, Utibe William
NTIA, Eno-obong Israel
OKON, Etim Edem
OKONO, Emem Effiong
UDOFIA, Edidiong Emmanuel
UDOFIA, Mfon Isaac
UKPE, Edidiong Cletus
UTIN, Idaraesit Friday

Third Class
BENSON, Essienubong Ime

B.Sc. (Ed) (Hons) Mathematics       
      
Third Class
INYANGMME, Ndifreke Joseph

2011/ 2012 SESSION (Supplementary)

B.Sc. (Ed) (Hons) Accounting

Third Class
AKPAN, Jude Ekerette
B.Sc (Ed) (Hons) Biology

Pass
EDEM, Oto-obong Peter
ETIBENG, Imoiboho Johnson

B.Sc. (Ed) (Hons) Mathematics       

Pass
EYO, Ukeme Essien

37

B. A. (Ed) (Hons) English

Second Class Lower
UKPE, Emek Udo
Third Class
EFFIONG, Uduakobong Peter

 

38

FACULTY OF ENGINEERING

2012/2013 SESSION

B.Eng.(Hons) Agric. Engineering

Second Class Upper
ANWANA, Emmanuel Etim
EDEM, Samuel Michael
ESSIEN, Aniefiok Akpan
UMANI, Kingsley Charles
      
Second Class Lower
EKANEM, Edomma Nelson
EKANEM, Unwana Edet
ETIM, John Effiong
ETUK, Anthony Ita
GEORGE, Umana Sandy
OKOKON, Ini-Obong Essien
OKON, Emem Peace
UKPONG, Unyime Udo

Third Class
ANTIA, Emmanuel Okon
ATAHA, Nyom Simon
DANIEL, Edidiong Cyril
OBOT, Emmanuel Friday
SILAS, Abraham Alphaeus
UMOH, Nsikak Christopher

B.Eng.(Hons) Food  Engineering

Second Class Upper
JACKSON, Nsuhoridem Isaac
MALACHI, Daniel Etukudoh
UDUAK, Ubong Sunday

Second Class Lower
AKPAN, Irene Ime
AKPANOKORO, Eti-Ini Bassey
AWAKA-AMA, Emediong Johnson
EMMANUEL, Joseph Enobong
ESSIEN, Cyril Anthony
ETUKESSIEN, Akaninyene Etukeren
HARRISON, Ofonono Akpan
JOHNSON, Daniel Peter
OKON, Edidiong Ime
UDOFIA, Mercy Ini
UTANG, Imaobong Asuquo

39

Third Class
ELIJAH, Idaresit Ime
OJOBA, Chukwuemela Loveday
UDOETUK, Idorenyin Okon
Pass
UDOH, Ifiok Akpan

B.Eng.(Hons) Civil Engineering

Second Class Upper
EYO, Shalom Itam

Second Class Lower
AKPANIBANGA, Essien Titus
ASUQUO, Princewill Francis
BASSEY, Aniekpeno Bassey
BILLY, Abasifreke Enoabasi
EDET, John Donatus
EFFIONG, Okon Paul
ESE, Ediomobong Eric
JAMES,  Inimfon Sunday
NDEKHEDEHE, Victor Etim
UBAK, Imefon Francis
UFOT, Ubong Idongesit

Pass
EDUKERE, Edidiong Charles
UDIE, Reuben Unimuke

B.Eng.(Hons) Computer Engineering

Second Class Upper
AKPANUMOH, Anietie Joseph
BASSEY, Mandu Udoma
BASSEY, Victor Udo
EDET, Uwakmfon Emmanuel
EKPENYONG, Anietie Anietie
EKPO, Otuekong Okon
ESSANG, Etim Edet
IMEH, Mendhie Emmanuel
JOHNSON, Cyril Udo
OKOGUA, Ojieaga Marcus
OKON, Kufre Effiong
OKONGOR, Felix Takim
OYELEYE, John Oluwaleke
SENDY, Inieke Umoette
USOH, Midighe Abraham

Second Class Lower

40

AKPAN, David Solomon
AKPAN, Nkereuwem Tommy
AKPAN-EBE, Mbuotidem Isonguyo
ASU, Michael Enare
EKPOMBOK, Unwana Michael
EKUKINAM, Akwaima Uduak
ESANGEBIANGA, Victor Oboho
ESHIET, Emem Emmanuel
ESSIEN, Udeme Etukudo
EYOP, Idorenyin David
IBITT, Victor Edet
IBUORIBO, Onimi Deborah
INYANG, Patrick Ezekiel
MATHEW, John Mark
NDEM, Udoh Asuquo
OBOT, Kufre Bernard
OKON, Ephraim Effiong
OKON, Uduak Joseph
OKPALA, Joachim Chinonso
SALOMI, Nathaniel Onowakpo
SAMUEL, Unyime Michael
UDO, Daniel Imoh
UDO, Udim Thompson
UDOH, Christiana Okon
UDOH, Imoh  Okon
UDOSEN, Joshua Ibanga
ULO, Tete Abang
UYE, Eta Ata
UYIRE, Aniebiet-Abasi Dominic

Third Class
ANWETING, Anthony Ibok
EKANEM, Daniel Bassey
EKANG, ANIETIE BASSEY
PETER, Nsisong Sunday
SAMPSON, Iniubong David
SILAS, Akaninyene Johnson
UDOISONG, Abasiama Joseph

B.Eng.(Hons)  Electrical/Electronics Engineering

Second Class Upper
ANTIA, Yakiseabasi Effiong
BASSEY, Enobong Francis
EBONG, Aniefiok Ephraim
EKPO, Andifiok Aloysius
ETUK, Akwaima Derek
ISOBARA, Edidiong Oscar
NTA, Ekpenyong Effiong
OKON, Oto-Obong Patrick

41

OKON, Ubong Umanah
UMOH, Uwem Nkereuwem

Second Class Lower
AKADUH,Elizabeth Etim
AKPABIO, Unyime Edidem
AKPANUDO, Otobong Monday
BASSEY, Ukeme Joseph
DANIEL, Johnson Eshiet
ETIM, Mfon Edet
ETOKIDEM, Iniobong Friday
IBANGA, Wisdom Ibanga
IKPONG, Akaninyene Asuquo
IKROK, Ikike Isopida
JACKSON, Godswill Isaac
MBOHO, Ukeme Mboho
NWAEZE, Innocent Akpa
OBOT, Itoro Alfred
OKEKE, Chimee Donald
OKON, David Edet
OKON, Emmanuel Edem
OKON, Iyakkenseme Ekpenyong
OKORI, Anthony Etim
SAMPSON, Caleb Ime
UDO, Etebom Monday
UDOH, Promise Etim
UDONGWO, Uduakobong Monday
UKOYEN, Samuel Akpan

Third Class
AKPAN, Mfonobong Mike
EDEM, Ukeme Enefiok
EFFIONG, Aniebiet Nseobong
ETOK, Itoro-Obong Essien
MKPONG, Mkpong Etim
OTON, Ubong Akpan
SAM, Donald Boniface
SUNDAY, Nsisong Ferdinand
UDOESIT, Esseh Elijah

Pass
JACKSON, Uduak Sunday

B.Eng.(Hons) Mechanical  Engineering

Second Class Upper
AGWU,  Nwode Ekwe
ARCHIBONG, Otuekong James
CHIJIOKE, Chukwuebuka Valentine
CHUKWU, Ndubuisi Emmanuel

42

HARRY, Godwin
JOSEPH, Mfon Godwin
PETERS, Robert Imeobong
UYOATA, Oto-Obong Etuk

Second Class Lower
AKPAN, Kenneth John
AKPAN, Michael John
AKPAN, Peter Etuk-Ufort
AKPAN, Princewill Aney
AKPAN, Saviour Francis
ARCHIBONG, Moses Sunday
ATAKPA, Richard Emmanuel
DANIEL, Idongesit Udoh
DICK, Unyime Ntiedo
EKPO, Ekaette Monday
EKPO, Udeme George                                                                                       
ETIM, Inyeneobong Sammy
EYOH, Peter Effiong
FESTUS, Obongifreke Friday
IDIM, Nsikak
JIMMY, Itoro Saturday
JOHNSON, Johnson Egop
LUKE, Solomon Timothy
MBABA, Aniekpeno Mfon
MKPA, Mbipom Henry
OSOM, Michael Sonny

Third Class
AKPAETTE, Ntakubong Clement
ENANG, Innocent Sunday
IBANGA, Otobong Charles
INYANG, Oto-Obong Akpan
OKOKON, Essien Edet
UDONYAH, Abasiofiok Sunday
VICENT Brown, Ogbeba

Pass
MARTINS, Kingsley Patrick

B.Eng(Hons) Petroleum  Engineering

Second Class Upper
AKPAN, Ime Elijah
ATAT, Inyene Ezekiel
EMAH, Victor Jerry
INI, Ndifreke Udoh
KEMASUODE, Ebike Ororomo
OMONIYI, Kehinde Oluwole

43

Second Class Lower 
AKPO, Blessing Baribebe
EKANEM, Victor Abia
ESENOWO, Odudu Sunday
OKON, Edet Ita

Third Class
DAVIS, Uko Brownson
EKEREKE, Nyakno Otu

B.Eng.(Hons) Chemical Engineering

Second Class Upper
AMARAEGBU,Okechukwu Raphael
EFFIONG, Anietimfon Edet
UKPONG, Anwana Abel
UMOREN,WilliamS Benedict

 

44

Second Class  Lower
EKERUKE, Sifon Godwin
ENANG, Usen Anthony

Pass
UMOENANGISE, Joan Anthony

2011/2012 SESSION (Supplementary)

B.Eng.(Hons) Mechanical  Engineering

Second Class  Lower
KILANI, Makinde Mustapha

B.Eng.(Hons) Civil  Engineering

Third Class 
EFFIONG, Uwem Gabriel
ENOH, Unwana Etim

B.Eng.(Hons) Chemical Engineering

Pass
ABASI,  Edidiong Emmanuel
 

45

FACULTY OF ENVIRONMENTAL STUDIES

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Hons) Architecture

Second Class Upper
ETUK, Godwin-Idopise Macauley

Second Class Lower
EDEM, Nelly Asuakak
EKPO, Jonah Essien

Third Class
BILLY, Inemesit Okokon
ESSIENUDO, Nsinke Okon

B.Sc.(Hons) Building

Second Class Upper
NNANA, Samuel Peter
UMOREN, Etorobong Kenneth
 
Third Class
BASSEY, Julian Effiong
EFFIONG, Odiongo Amos

Pass
UKPONG, Godwin Paul

B.Sc(Hons) Estate Management

Pass
JOHN, Emmanuel Dominic

B.A.(Hons) Fine and Industrial Arts(Painting)

Second Class Upper
DAVID, Akan Edem
UDO, Ubong Eyo

Second Class Lower
AKPAN, Godspower Gospel
EKONG, Ofofon Uduak
IDAG, Joseph Joseph

B.A.(Hons)Fine and Industrial Arts (Textiles)

46

Second Class Upper
SAMPSON, Jayne Akaniyene
UMOREN, Blessing Okon
Second Class Lower
AKPAN, Ekpeno Edem
EKPENYONG, Usiere Clement
IKROK, Itohowo Bassey
JAMES, Aniefon Emmanuel
UDOUMANA, Ukeme Umana

B.A.(Hons)Fine And Industrial Arts(Sculpture)

Second Class Upper
SUNDAY, John Amanam

Second Class Lower
AKPAN, Ekpedeme Enobong
ANYABUOKE, Alex Izunna
EDIMOH, Ukpong Jackson
IWOK, Utibe Effiong
JACKSON, Udeme Asukwo
JAMES,Uduaobong Clement
JOHN, John Ibanga
MBA,Augustine Adaidung
UGUMA, Basil Woshor

B.A.(Hons) Fine And Industrial Arts(Ceramics)

Second Class Upper
ESHIET, Bassey Bassey
UMOH, Emmanuel Samuel

Second Class Lower
AKPAN,Victoria Michael
ATTAH, Imoh Russell
BASSEY, Imaobong Stephen
EDET, Alphonsus Nse
INIM, Itohowo Mfon
LAWSON, Dianabasi Clement
NYONG, Idongesit Inyang
OBUAKU, Veronica Stephen
WILLIAM, Ubong Akpan

B.A.(Hons)Fine And Industrial Arts(Graphics)

Second Class Upper
AKPAN, Utibe Godwin

47

B.Sc.(Hons) Geoinformatics and Survey

Second Class Upper
MBAT, James Sunday
OBROH, Oveka Gloria
SUNDAY, Godwin Udo
WOGOR, Timothy Ogamode

Third Class
AKPABIO, Ifreke Monday
AKPAN, Benjamin Sunday
ASUQUO, Victor Enobong
ATANG, Nkereuwem  Okon
NATHANIEL, Victor Akan

Pass
AKPAN, Eseme Ekpeme
JAMES, Mfonobong Sunday
MONDAY, Owoidighe Obot
OKON, Imo Mfon
UMOH, Jeremiah Michael

B.Sc.(Hons) Quantity Surveying

Second Class Upper
ABIODUN, Bidemi Emmanuel
OKON, John John
SMART, Uwem Akpan
UDOH, Mfreke Moses
UMEH, Chioma Vivian

Second Class Lower
AFOLABI, Raphael Abiodun
IBANGA, Udeme Emmanuel
 INYANGETTE, Precious Kufre

Pass
ODUOTU, Oduotu Ulo

B.URP (Hons) Urban and Regional Planning

Pass
AKPAN, Aniebiet Joseph

 

48

FACULTY OF LAW

2012/2013 SESSION

LL.B LAW

Second Class Upper
AKPANESSIEN, Nsikanabasi Essien
BASSEY, Enwongoabasi Emmanuel
DOUGLAS, Ibifaa Iseye
EDOHO, Edidiong Blessing
EKANEM, Aniefiok Morgan
ESSIEN, Christiana Ekopimoh
ETUK, Ememabasi Emmanuel
IDANG, Blessing Gabriel
OKON, Nseobong Enobong
OKOP, Dianaabasi Okon
UDONSEK, Itemobong Augustine
UKPONG, Onofiok Friday
UMOHATAH, Abasiama Augustine

Second Class Lower
AKPAETOR, Torobong Ime
AKPAN, Alexander Gregory
AKPAN, Emaediong Ofonime
AKPAN, Maryann Asuquo
AKPAN, Moses Elijah
AKPAN, Unyime Joseph
ALBERT, Mbebe Sylvanus
AMOKE, Benjamin Agian
ANOCHIRI, Promise Chidubem
ASUQUO, Augustine Effiong
ASUQUO, Ifiok Patrick
ATTAH, Donald Ubong
ATTANG, Uboho Udo
AWATT, Joy Ekpenyong
BARIKPOA, Barabari Kiasira
BASSEY, Festus Emmanuel
BROWN, Eniaba  Miracle
DANDISON, Ineme Ikoile
DANIEL, Eme Effiong
DIKE, Chinonso Micheal
DOBA, Christiana Barieeba
EBIMOH, Kingsley Etim
EBONG, Elizabeth Dennis
EDET, Effiong Okon
EDWARD-EKPO Victoria Friday
EFFANG, George George
EFFIONG, Ime Daniel
EFFIONG, Inibehe Edem
EKONG, Aniefon Justin

49

EKONG, Ekong Nathaniel
EKONG, Solomon Samuel
EKOT, Enobong Asuquo
EKPA, Bassey Bassey
EKPENYONG, Emmanuel Joseph
EKPO, Ekemini Edet
EKWERE, Koofreh Imeh
EKWUEME,Obianuju Marietta
ENANG, Amaayeneabasi Ini
ESSIET, Ekomobong Udo
ETON, Kingsley Imo
EYIBIO, Blessing Edidiong
GEORGE, Edith Umoren
HENRY, Ekponoabasi Eric
IBANGA, Etido Nse
IBOK, Bassey Etukudo
IDEMUDO, Ifiok Clement
IDUMA, Alex Nzoputa
IDUNG, Eirene Iniobong
IDUNGIKAN, Eddy Uya
IGBOKWE,Judith Amarachi
IKANG, Rosemary Edet
IKE, Augustine Osondu
IKOTT,  Akwaowo Johnson
IKPAIKO, Juliana Williamson
IKPINYANG, Aniekan Andikan
INYANG, Emmanuel Bassey
INYANG, Eno Edet
ISIGUZO, Ugochukwu Prince
ISUA, Edima Bassey
JIMMY, Toyoabasi Akanimoh
JOHNSON, Ntiego Awoala
KULO, Christopher Ekwor
MADUEKE, Ekwutosi Rita
MARTINS, Joy Patrick
MBUK, Umoh Okon
MICHAEL, Paulson Sunday
NDAEYO, Emmanuel Asuquo
NJOKU, Chidinma Victory
NOAH, Ubongabasi Ime
NSIRIM, Gift Onyekachi
NTONG, Iboroabasi Etim
NWEKe Chima
OBEKE, Sopuruchukwu Samuel
OBOT, Aniefiok Fabian
OCHEME, Elizabeth Eko
ODINIYA, Emmanuel
ODOKWO, Gladys Edet
OGUGBUAJA, Kelechi
OGWUELI, Akpenuchi Daniel
OKAFOR,Nnaemeka Bruno

50

OKEKE, Dominic Chinonye
OKEY, David Ikechukwu
OKON, Ubon Bassey
OKON, Unwana Anthony
OKOPIDE, Mmokutima Uko
OKPO, Grace Atti
OMENIHU, Chinweuba
ONUOHA, Justus Akachukwu
ORDER, Suanu Porobe
OWEN, Gift Wubong
OWEN, Zedekiah Nroke
PHILIP, Eseme Emmanuel
SADADI, Rosetta  Odufa
SEVLUS, Lucky Manasseh
SIEDOMA, Aturalebari
SYDNEY, Esuiku Okikere
TOM, Christian Etim
UBOKUDOM, Enobong Jimmy
UBOM, Ifiok Sunday
UDO, Victor Emmanuel
UDOFIA, Uduakobong Eugene
UDOH, Edidiong Nseobong
UDOH, Ndifreke Peter
UDOH, Samuel Eno
UDOH, Samuel Nse
UDOH, Uwememem Jonah
UGBE, Victor Ashabua
UKPAH, Usenobong Samuel
UMANA, Emanamfon Edet
UMANA, Kokoete Emmanuel
UMANA, Ndudie Thompson
UMOFFIA, Oto-Obong  Monday
UMOH, Idorenyin Etim
UMOH, Uduakobong Ikpe
UMOREN, Itorobong Michael
UMOREN, Ndifreke Stephen
UMOREN, Uduak Godwin
USEN, Charles Dickson
UTU, Nyakno Akpan
UWAH, Ime Richard
WILLIAM, Udim Johnson
WILlIE, Kufre Israel
WOKOMA, Tamunosepribo
WOSU, Elizabeth Patrick

Third Class
ARCHIBONG, Kufre Smart
ASIYA, Michael Edet
ASUKWO, Ekemini Ikpe
EDET, Godwin Asuquo
EDIENIGBENI,  Ntena

51

ETIM, Utomobong Sunday
EYO, Christiana Ufot
FRIDAY, Solomon Ukpe
IGBOKWE, Onyinyechi
NYONG, Honesty Mkpanam
OKORE, Kelechi Steven
THOMPSON, Ubong Emmanuel
UDO-OKODI, Iniobong Effiong
UKPABI, Chinagorom Tonia
UMOH, Martha Ndidi
 

52

FACULTY OF PHARMACY

2012/2013 SESSION

B.Pharm. (Hons) Pharmacy

Pass
ABRAHAM, Edidiong Aniekan
AGWARA, Mark Kalu
AKPAN, Edifofon Nkodo
AKPAN, Idorenyin Asuquo
AKPAN, Victoria Pius
AKPANENANG, Edet Effiong
ARCHIBONG, Kubiat Okon
AWAI, Bassey Emmanuel
BASSEY, Abigail Etim
BASSEY,Idong Okon
DANIEL, Mbuotidem David
EBIEKPI, Grace Imeobong
EDEM, Utibe Anietie
EDOHOEKET, Emma John
EKANEM, Idongesit Eberuke
EKONG, Mfonobong Ime
EKPO, Amaofonabasi Virgilius
EKWUEME, Chukwuma
ESSIEN, Affiong Charles
ESSIEN, Enobong Efefiong
ESSIEN, Idara Godwin
ESSIEN, Nsima John
ETOKAKPAN, Kenneth Edidiong
ETTE, Mfonobong Okon
ETUKAKPAN, Gabriel Celsus
ETUKUDOH, Unyime Bassey
EZE, Eberechi Perpetual
EZEH, Uchechukwu Anne
HANSON, Ekomobong William
JOSHUA, Victoria Sampson
JUMBO, Eti Ekpuk
MARTINS, Rita Patick                 
MATHEW, Emem Bokime
NSE, Iniobong Adiambuk
NWAMURUAMU, Chinyere
OBASI, Very Precious Onyinyechi
OFOR, Linda Mary
OKEKE, Reigneth Kachuckwuside
OKIM, Emmanuel Effiong
OKOLIE, Azuka Christopher
OKON, Aniekan Usen
OKON, Goodnews Edem
OKON, Nsikak Boniface
OKORAFOR, Arinze Charles

53

ONDA, Eyong Otei
OTUDOH, Chidiebere
PHILIP, Enoabasi Celestine
SILAS, Ubong Monday
TANSI, Ejiofor Emmanuel
TOM, Uwem Emmanuel
UBOKUDOM, Edidiong Jimmy
UDO, Mfon Bassey
UDOAKA, Imo Ezekiel
UDOBONG, Idorenyin Enefiok
UDOFIA, Nsikan Abas Monday
UDOM, Ita Francis
UDOMBAT, Ememobong Udo
UDOUBAK, Ifiok Okon
UFOT, Ruth John
UKOH, Emmanuel Okon
UKPE, Precious Success
UTSU, Justine Mathias
UYOATA, Nkese Etuk
WILLIAMS, Imoiboho Ekwere
 

54

FACULTY OF SCIENCE

2012/2013 SESSION

B.Sc.  (Hons) Microbiology

Second Class Upper
KALU, Chidinma Ugo
OSHIOSANYA, Godwin Olabisi
UDOH, Emekobong Innocent
UKOH, Ukeme Paulinus

Second Class Lower
BASSEY, Nsikak Udo
ETIM, David Edet
ETUK, AkakanAbasi Sunday
ETUKEYEN, Hogan Bassey
JACOB, Calvary Raphael
JOE, Obong Ita
JONES, Ofonimeh Isaac
OKOKO, Nsisong Godwin
SIMON, Simon Emmanuel
TIMOTHY, UnyimeAbasi
UDO, Maria Nathaniel
UDOH, Mfonobong Joseph

Third Class
AKPAN, Etimbuk John
AKWA, Yvonne Victor
ASUQUO, Ekaette Richard
ATTAH, Itoro Anietimfon
DANIEL, NseAbasi Nsikan
DANIEL, NseAbasi Nsikan
EFFIONG, Emem Camilus
EKAEBE, Udeme Emmanuel
ESSIEN, Kubiat Effiong
ESSIEN, Mary Udeme
ESSIEN, Mary Udeme
GEORGE, Emem Emmanuel
IDUNG, Inemesit Ebuk
JOHN, Udeme Ene
JOHNNY, Uduak Michael
NELSON, Kufre Ime
OBON, Queen Joseph
OKON, Francis Asuquo
OKON, Rita Sylvanus
UDO, Kopitem Sunday
UDOUKPONG, Erikan Daniel
UDOUSORO, Ubong Joseph
UFOT, Idongesit Gabriel
UTONG, Mfon Monday

55

Pass
UDOFIA, Blessing Dennis

B.Sc.  (Hons) Botany and Ecological Studies

Second Class Upper
EFFIOM, Angela Charles
EFFIONG, Edidiong Blaise
GODWIN, Peace
JOHN, Victor Sunday
OMOTOR, Victor Moses
THOMPSON, Eno Okon

Second Class Lower
AKPABIO, Andikan Joseph
AKWAOWO, Idara Reuben
EKA, Anietimfon Joe
EKPO, Elizabeth
ESSIEN, Samuel Edet
JOSHUA, EkeminiAbasi Enobong
MICHAEL, Lydia Daniel
OKPON, Victoria Willie
OTON, Matthew
USORO, NsikakAbasi Okon

Third Class
EKONG, Rawlings Isaac
EYO, Kima Luke
INYANG, Glory Effiong
Nwachukwu Chikaire
OKORUEN, Angela Nsidibe

B.Sc.  (Hons) Mathematics

Second Class Upper
ETUK, Ukemeobong Joseph
OKEZIE, James

Second Class Lower
EKPO, Nathan Bassey
JACKSON, Idoreyin Akpan
ROBSON, Godwin Stephen
UDOH, Inemesit Jacob

Third Class
DANIEL, Ubong Ekpo
EMMANUEL, Sunday
LUKE, Godwill Peter
Nsi Nsi David

56

B.Sc.  (Hons) Statistics

First Class
George, Ekemini Udoudo

Second Class Upper
ASUQUO, Rose Jonah
ESUA, Blessing Edeke
UDOEKONG, Nyakno Dickson
UMOH, Inimfon Essien

Second Class Lower
EBEDORO, Ukobong Gregory
EDET, Uwem Edem
EKANEM, Imo Simon
INYANG, Nsikan Ema
SAMBO, Enobong Sabbath
UDONG, Sunday Imaikop
UMOH, Samuel Sunday

Third Class
AKPAN, Umoh Friday
GEORGE, Itoro Isaiah
GEORGE, Unyime Emmanuel
JACKSON, Idorenyin Ime
MATTHEW, Christiana Bokime
NWOGU, Onyekaozuru Maxwell
SUNDAY, Joseph Eguono

Pass
ALOYSIUS, Anthony Asukwo
BASSEY, Annabel Daniel
EBUH, Kufre Aloysius
JAMES, Innocent Innocent

B.Sc.  (Hons) Chemistry

Second Class Upper
EKONG, Aniekeme Samuel
ESSIEN, Ekemini Sunday
INANGHA, Princess Gerald
INUK, Inemesit John
JONAH, Mfonobong Udofia
MBAKARA, Idaresit Edet
SAM,  Emem Umoh
UDO, Idem Etim
UMANAH, Utibe Etim
USOROH, Victoria Udo

 

57

Second Class Lower
AKAN, Nyakno Edet
AKPAN, Etimbuk Daniel
ANIETIE, Victor Aniekan
EDET, Vincent Emmanuel
ESUH, Daniel Okon
IDANG, Ekaeric Johnson
INYANG, Patrick Edem
IKPEME, Unyime Idopise
NDAOWO, Nsikan Ufot
PAUL, Aniefiok Uduak
ODENIGBO, Adaeze Benadeth
TOM, Itohoimo Monday
RICHARD, Prince Effiong
SAMPSON, Idorenyin Godwin
UDO, David Patrick
UDOH, Glory Edet
UDOFA, Mfonma Sylvanus
UDOH, Asian George
UDOMAH, Rejoice Henry
UFOT, Edidiong Aniefon
UMOREN, Angela Peter
UMOMBE, Wisdom Godwin
UYOH, Aniekan Enoh

Third Class
AKPAN, EtoroAbasi Sunday
AKPAN, Ime Raphael
AKPAN, Matthew Augustine
ASUKWO, Sylvester Efiong
DAN, Ekerete-bom Edet
EKWERE, Mfon TomoAbasi
ESHIET, Lucy Friday
ETIM, Aniefiok Peter
ETIM, Emenem Okon
ETUK, Iboro Peter
IKOP, Ikop Charles
JACOB, Victoria Mfon
SAM, Edet Edet
SAMPSON, Abasiama Peter
UDOSEN, Shedrach Monday
UKACHUKWU, Rita Chinyene
UTITUFON, Ofon Okokon
VICTOR, Samuel Aniekan

Pass
ESSIEN, Akaninyene Michael
UWAH, Emaeyak Bassey

 

58

B.Sc. (Hons) Physics

Second Class Upper
AKPABIO, Prince Anthony

Second Class Lower
DAN, Udeme Anthony
DANIEL, Emmanuel Sunday
EKPO, Godwin Kofi
JEREMIAH, Ubong Itoro
JOSEPH, Esther Udeme
NKANTAH, Mmeti Emmanuel
OBOT, Nsikak Effiong
OKONKWO, Nkiru Judith
OKONOH, Happiness Essien
THOMPSON Emem Nse
TOM, Better Ekemini
UDOH, Bright Friday
UKPONG, Kuseme Uwem

Third Class
AKPAN, Edidiong Ifreke
AKPAN, Otobong Etop
ANYIM, Angela Nnenna
BEN, Ekanem Bassey
EKANEM, Jeremiah Akpan
EKONG, Sifon Joseph
ENYONG, Ekomobong Friday
ESSIEN, Emmanuel Peter
ESSIEN, Itoro Edet
IZONG, Sonnie Felix
JAMES, Victor Ime
NKUKU, Oscar Ernest
REUBEN, Eseme Effiong
SOLOMON, Mfoniso Solomon
UMANA, Uko-obong Bassey

Pass
ADARA, Sunday Idowu
AKPAN, Iboro John
EFFIONG, Godwin Uko
EFFIONG, Isaac Godwin
ETUK, Unyime Essien
JOHNSON, Akaninyene Sunday
PATRICK, Itoro Edet

B.Sc.  (Hons) Computer Science

Second Class Upper
ASUQUO, Uduak Ita

59

EKPO, Akan Mayowa
ESSIEN, Angela Cosmas
ESSIEN, Uduak Ukpong
HART, Emmanuel Handley
NKANGA, Nsikan Nkereuwem
NWAFOR, Anaestecia Amara
UDOSEN, Alfred Akpan
USEN, Udeme Akpanta

Second Class Lower
AKPAN, Anietie Effiong
AKPAN, Anthony Sylvanus
EBONG, Mercy Asuquo
EDET, Enobong Friday
ETUK, Kenneth Godwin
EYONG, Kindness Eteng
IBANGA, Blessing Lawrence

Third Class
ADEOYE, Dennis Afezumohare
AKPAN, Godwin Michael
ANYIM, Samuel Chidi
BASSEY, Christopher Effiong
EFFIONG, Daniel Patrick
EKAM, Owoidoho Uko
EKPENYONG, Emediong Monday
ENANG, Imekan Thompson
ITIM, Atausen Uduehe
MBEBENG, Nseobong Ekpedeme
NWAGUGHIAGWU, Dorathy Blessing
NYONG, Mercy Emmanuel 
OBIAJULU, Jacinta Chinenye
OBOT, Nsuhoidem William
OKON, Jude Julius
SUNDAY, Aniekan Eno
UDO, Aniekan Sunday
UDO, Etoro-obong Ephraim
UFOT, Ubong Obot
UKPEH, Mary Martins
UTIN, Anthony Eyo
WILLIAMS, Imo Ekpri

60

Pass
AKPAN, Nkereuwem Matthew
AKPAN, Samuel Aniebiet
ASAKA, Ekemini Emmanuel
BASSEY, NsikakAbasi Enefiok
EFFIONG, Etim James
ETUK, Gloria Godwin
KALAMA, Kememieyiedongha Francisca
NAMUDOH, Samuel Edet
UFOT, Iniobong Asuquo
UMOETUK, Uwakmfon Segun

B.Sc.  (Hons) Zoology

Second Class Upper
AKPAN, Mfonobong Grace
AMUTA, Obinna
ETO, Okon Edet
ETUKUDO, Udeme Sunday
GEORGE, Imo Stanislaus

Second Class Lower
ADAMS, Emem David
AKPAN, Etieno Imo
BASSEY, Joseph Bassey
Bill Eno-obong Emmanuel
DENNISNUBAI, Monolisa Ubomma
EKPO, James Lawrence
ENI, Elenda Ekpe
ETUK, Enobong Anietie
ETUK, Odudu Paul
EYO, Kufre Peter
EYOH, Emem Edet
JOHNSON, Mbuotidem Okon
NWAZOTA, Augustine Chinedu
OKON, Faith James
ONWUAMAEGBU, Onyekachi Ikechi
THOMPSON, (Jnr) Killian Okon
UDOH, Ofonikeme Enoette

Third Class
AKPAN, Itoro Friday
AKPAN, Joshua Archibong
AKPAN, Udeme Monday
AWAK, Monica Cletus
AWOGA, Omowunmi Awode
EDOHO, Hannah Jackson
Edohoeket, Victoir Emmanuel
EDWARD, Idongesit Pius
ENE, Glory Etim

61

ETEFIA, Idorenyin Essien
ETIM, Dorathy Titus
ETIM, NyaknoAbasi Bassey
ETIM, Stella Edet
IGWE, Grace Ogbeyealu
JACOB, Ime Isidore
JOHN, Armstrong Clement
JOSHUA, Unyimeobong John
MORGAN, Abigail Aniedi
OKON, Mfon Sunday
OSUNG, Grace Effiong
RECHMEL, Uwemedimo
SUNDAY, Comfort Akpaninyang
UDESEN, Comfort Sunday
UKUT, Ima-Abasi Alex
UMANA, Nsisong Christopher
WARRIE, Victoria Imoh

Pass
ANIETING, Ubong Joseph
ATABIA, Emmanuel Effiong
BASSEY, Idara Effiong
EGBO-EGBO, Alice Samuel
EKAIKO, Mkpoikana Etim
NKANTA, Joy William
NKOP, Nathaniel Edo
NYONG, Emmanuel Sunday
OKU, Ruth Elijah
UDO, Emem Charles
UMOH, Doris Emmanuel

2011/2012 SESSION (Supplementary)

B.Sc. (Hons) Microbiology

Third Class
AKPAN, Friday Noah
JOHN, Idara Dominic
UBEK, Oluwakemi Susan

Pass
AKAMKPO, Glory Effiong
AKPAN, Mayen Isaac
AKANG, Edu Adolf
EDET, Esther Sunday
EKANDEM, Dorathy Gabriel
JIMMY, Ekaette Anietie
NWOGIMO, Ebere Nkechinyere
UMANA, Utibe Solomon
UMANAH, Mbuotidem Effiong

62

B.Sc. (Hons) Chemistry

Pass
EKPO, Helen Francis
UDO, Ekpeno Anietie
UDOM, Abigail Monday

 

63

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Hons) Economics

First Class
AJAH, Hycent
OBIOESIO, Felix Okokon

Second Class Upper
AKPAN, Ebong Sunday
AKPAN, Edidiong Udoh
BASSEY, Effiong Okon
EFFA, Glory Ada
EZURUIKE, Godfrey Chinonso
ISAAC, Samuel Effiong
JAMES, Grace Mfonobong
MARK, Lucky Obot
UDUAK, Elisha Uyo
UKPEYEH, Uduakobong Sunday
UMAH, Joshua Ottah
WILLIAM, Joyce Udoh

Second Class Lower
ADASO, Ifeanyi Emmanuel
AKPAN, Ema Effiong
AKPAN, Udeme Emmanuel
EKIM, Emmanuel Udoh
EKONG, Joseph Udeme
ESAK, Emmanuella Asuquo
ESSENYENE, Anwangabasi Udo
GEORGE, Michael John
GIDEON, Nseobong Nse
ISOGHOM, Kiikpoye Waite
JOSEPH, Emem Peace
NKANTA, Akaiso Ibanga
OKON, Nsima Boniface
OKORO, Ukpai Chinaza
ROBERT, Akaninyene Anietie
SOLOMON, Janet Ebong
UBOKUDOM, Nsuhoridem Sunday
UDOM, Emem Friday
UDOM, Uduak
USIN, Mercy Okon
WAKAMA, Tamunosiki Promise

Third Class
EDET, Blessing Ukoh
ETUK, Enobong Abraham
OBONUKUT, Blessed Linus

64

OFONIME Gift Eno
UMOH, Aniedi Sylvester
UMOH, Winifred Micah

Pass
USORO, Christiana Ibanga

B.Sc. (Hons) Geography and Regional Planning

Second Class Upper
AKPAN, Archibong Ntiense
ENE, Edifon Edwin
ESHIET, Nsisong Offiong
ESSIEN,Ime Effiong
UDO, Ekaette Ekwere
UDOUDOM, Ubong Hezekiah

Second Class Lower
ABRAHAM, Karen Favour
ASUQUO, Elijah Friday
EBONG, Abasifreke Effiong
EFFITON, Archibong Archibong
IKPE, Kaiso John
IKPO, Idorenyin Lawrence
IME-ETOK Ndifreke Ime
INWANG, Iniabasi Idongesit
LINUS, Obed Udoette
NTA, Mayen Nelson
ONYELEKE, Olugbenga Benjamin
THOMPSON, Udeme Udo
UDO, Etini Eno
UDOFIA, Eseubong Uduak
USORO, Diana-Abasi Udo

B.Sc. (Hons) Political Science & Public Administration

Second Class Upper
ADAH, Benyin Akomaye
AHUAMA, Marvellous Chikereuba
ATANDA, Taofeek Adeyinka
BASSEY, John Edet
EDUOK, Ndiette Okon
ESSIEN, Imoh Nnana
ETUK, Iniobong Michael
IJEOMAH, Tony Azuka
IKOH, Alice Effiong
NDON, Akanimo Eventus
NKIM, Mfoniso Edet
UDO, Edidiong Clement

65

UDO, Friday Peter
UDOAKA, Stephen Pius
UDOH, Abraham Monday
WASHINGTON, Benjamin Uko
YAHAYA, Lawal Adamu

Second Class Lower
AARON, Ime Ime
UBANI, Chibuike Richard
AGBATA, Paul Ngesine
AKEME, Ifeanyi Christopher
AKPAN, Victor Sunday
ARCHIBONG, Sylvester Imeh
ASUQUO, Joseph Okon
AUGUSTINE, Godswill Bassey
CHRISTOPHER Pius Emmanuel
CHUKWU, Sunday James
EDEMIKOH, Aniefiok Asuquo
EKORIKO, Idara Anthony
ENIDIOK, Okon Nyong
ESEIMOKUMO Frederick
ETIBENSI, John Okon
FELIX Christopher Udeme
ISAAC, Teddy Imeh
JOHN, Samuel Udoh
JUMBO, Kpakotitumu Friday
MBUK, Kingsley Effiong
NDAH, Dominic Patrick
NJOKU, Nkemakolam Stephen
NTOKETI, Mfon Archibong
OFFOR, Amarachi Chinwoke
OROK, Abasifreke Uko
PETER, Itohowo Victor
PHILIP, Ekomobong Victor
RAPHAEL, Raphael Joshua
SAMUEL, Idiongo Patrick
SUNDAY, Uwem Malachi
SYDNEY, Worthy Eno
UBANI, Chibuike Richard
UDOFIA, Idongesit Godwin
UDOFIA, Nsidibe Sylvanus
UDOH, Edidiong Alphonsus
UDOH, Udeme Thomas
UDO, Nazareth Thompson
UKO, Imoh Ishmael
UKPONG, Martins Ime
UKPONG, Michael Effiong
UMOH, Ubong Imoh
USEH, Emmanuel Francis
WILLIE, Ndifreke Ekanem

66

Third Class
AKPAN, Michael Okon
DAVID, Samuel Okon
EBIEFIE, Mfon Okokon
EFFIONG, Saviour Aniefiok
EGOZI, Cynthia Sunny
EKWERE, Joseph George
ENAM, Uduak Archibong
INYANG, Happiness Akpanudo
SAMPSON, Imoh Cyril
TOM, Ubong James
WILLIAM, Ndifreke Edet

B.Sc. (Hons) Psychology

Second Class Upper
BASSEY, Merriam Etta
EKAH, Aniedi Nnamse
ESIEN, Iniobong Akpan
ESSIEN, Christian Benson
HALLIDAY, Balafama Ibifiri
IBIOK, Lovina Victor
SOTONYE, Rowena Tamuno
USEN, Kufre Bassey

Second Class Lower
AKPAN, Owoidoho Nsima
AKPANUROM, Iboro Amos
ASSI, Joshua Mcrobin
BASSEY, Bright Bassey
BENJAMIN Egbe Josiah
BIYAH, Godwin Liman
EKPOH, Eka Daniel
EKPUK, Judith Daniel
ETIM, Uyama Efiok
EYO, Idorenyin Michael
EYO, Mary Emmanuel
IBOK, Etido Justin
IBOK, Mary Etim
KOFFI, Jenny Udofort
NDARAKE, Emem Godwin
NDOM, Okposin Thompson
OBOT, Akanimo Sampson
OKON, Etido John
OSSOM, Ekaette Donatus
THOMAS, Udim Ifiok
UDO, Unyime Anthony
UDOFA, Inemesit Enamekere
UDOFIA, Ini Akpan

67

UDOYEN, Ukeme-obong John
UKOH, Ima-Abasi Ini-obong
UKPONG, Akan Isong
UMOH, Dorothy Idorenyin
UMOH, Inimfon Augustine
UMOH, Jude Sebastian
USUA, Uduak Thompson
PAUL, Okon Nyong
WILLIAM, Ifiok Okon

Third Class
TIM, Daniel Effiong
UDEH, Joseph Ihechiluru

2011/2012 SESSION (Supplementary)

B.Sc. (Hons) Psychology

Pass
UYE, Nkoyo Efiong

2012/2013 SESSION

B.Sc. (Hons) Sociology and Anthropology

Second Class Upper
AKPAN, Sunday Nelson
ANSA, Samuel Asuquo
ASUQUO, Elisha Emmanuel
BROWNSON, Imaikop Imaikop
EKORIKO, Edidiong Anthony
EKPENYONG, Otobong Pius
OKON, Idara Uwem
UKO, Victor Ekanem
UKO, Victor Ekanem

Second Class Lower
ADAMS, Esther Mbuk
AGWUDE. Nwakaego Tracy
AKPAN, Valentine William
AKPAN, Mbuotidem Isaac
AKPAN, Prince Patrick
AKPAN, Uko Simon
ALMOND, Blessing Ayodele
ASSAM-EYO Uyoata Friday
ASUQUO, Ruth Joseph
ATING, Henry Oyokunyi
BASIL Raphael Nsima
BASSEY. Ekemini John

68

BASSEY, Emmanuel Sunday
CALEB, Abiodun Jonathan
CHARLIE, Emmanuel Sunday
EDET, Bassey James
Ekweume Chinomnso
ESIO, Abigail Edet
ETIM, Ndifreke Sunday
EYAKNDUE, Esther Okon
EYO, Francis Etim
FRANCIS, Odudu Dickson
FRED, Edidiong Cletus
HARRY, Emeh John
MBONG, Emmanuel Esenowo
NCHAKEM, Emmanuel Paul
NWUDE, Eze
ODIOR Mercy Ikpeesi
OKON, Emmanuel Idongesit
OKON, Mandu Edem
ORLU, Kezika Silverline
PETER, Ekaette Okon
SAMUEL, Uwem Sunday
UDOFIA, Ntiedo Donald
UDO, Okon Udo
UJUNWA, Lucia Chijioke
UKANAH, Iniette Isaac
UKOIMA, Hudson Sunday
UMANAH, Angela Raphael
USEN, Freddie Dick
UWOROH, Iboro James

Third Class
INOKOTONG, Emmanuel Pius
UDOM, Dennis Atuanso
UDOMA, Aniekan Essien
UKPE, Uduak-obong Aniefiok
UKWA, Martins Ozoemena
 

69

SCHOOL OF CONTINUING EDUCATION

2012/2013 SESSION

FACULTY OF ARTS

B.A.(Hons)  Communication Arts

Second Class Lower Division
ABAK, Bella Etim
AKPAN, Unwana-Obong Victor
AKPAN-NYA, Ruth Nnamso
BROWN, Eno Victor
EYENUKANG, Erikan Michael
NDUBUISI, Caroline Paul
OKAFOR, Chinyere Ann
OKON, Benjamin Edet
OKON, Comfort Maurice
UDOH, Ememobong Alphonsus

Third Class
AKPAN, Umo Etim
EKEOCHA, Uloma Perpetual
ETUK, Otobong Effiong
JOHNSON, Nsikak-Abasi Okon
OKOKON, Linus Uwem
OKON, Happiness Boniface
UDOH, Juliet Anselem
USORO, Jessica Patrick

B.A.(Hons) English

Second Class Upper
EDEM, Joseph Etim

Second Class Lower
ESSIEN, Janet Anthony
OWO, Paul Akpan

B.A.(Hons) History and International Studies

Second Class Upper
EKONG, Gloria Godwin
UKO, Mercy Edet

Second Class Lower
ATTEH, Ekaete James
EDET, Iniobong Sylvester
EKPO, Emem Benson

70

ETIENAM, Victor Okon
INYANG, Ubong Aniekan
JACOB, Affiong Okon
OBOT, Obot Ukpong
UDOH, Margaret Okon

Third Class
AKPAN, Eno Effiong
ELIJAH, Emmanuel Joshua
ENANG, Saviour Okon
ETIM, Ubong Bassey
OKON, Lawrence Xavier

FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION

B.Sc. (Hons) Accounting

Second Class Upper
BASSEY, Peter Andem
EDEM, Emem Joseph
ETUK, Ekaette Ime
IMO, Akunna Victoria
JOHN, Nnamso Effiom
UDOETOK, Akaneno Effiong
UDOH, Kufreabasi Effiong
ULOH, Magnus Joseph
UMOH, Asuquo Effiong

Second Class Lower
AKPAN, Ime Ini
AKPAN, Nse Solomon
ATAT, Edidiong Ezekiel
EDEM, Patience Jimmy
EDEM-UDO, Nkoyo Joseph
EDET, Grace Ransom
EKPENYONG, Theresa Etop
EKPO, Iniobong Asuquo
MKPAT, Oduem Emmanuel
NKOP, Ofonime Nkaimaha
OKON, Arit Sunday
TABISE, King Johnson
UDO, Anietie Augustine
UDO, Glory Beau
UDOFIA, Victor Victor
UWOROH, Mfon James

Third Class
ADASIGWUNG, Bessie Anthony
AKPAN, Mercy Emmanson
ETUK, Mercy Jonathan

71

HENSHAW, Noah Eyo
NWEKE, Stella Onyinyechi
OBOT, Nsisong Ime
UDI, Ndianabasi Edet
UDOH, Bassey Sunday

B.Sc. (Hons) Banking and Finance

Second Class Upper
AKPAN, Godwin
ATTAT, Ekemini Ufot
NWAYEN, Margaret Aniekan
OMON, Itoro Boniface

Second Class Lower
AKWAOWO, Aniekan Isaiah
EKANEM, Emem Paul
ETUKUDO, David Charles
JOHN, Emmanuel Daniel
NKPOEKOT, Imoh Dan
UDUHO, Martha Effiong
WILLIAMS, Sarah Etuk

Third Class
OKPO, Dorcas Okon

B.Sc. (Hons) Business Management

Second Class Upper
ASUQUO, Mercy Okon
HENRY, Bassey Okon
ITIGHISE, Katherineasukwo
JOHN, Namkere Mfon
UKPO, Comfort Nsikak

Second Class Lower
ADENIRAN, Julianah  Oluwatoyin
AKPABIO, Emem  Edward
AKPABIO, Princess  Isaac
AKPAN, Itoro Augustine
ASAMUDO, Mercy  Otu
BASSEY, Uwemobong  Effiong
EDET, Glory Edem
ENANG, Ben Owoedimo
ETOBE, Alice  Eteng
EZENWA, Peace Nnenna
JAMES, Inyene Emmanson
OKPO, Emmanuel Udoh
UDOFFAH, Sunday Daniel

72

UDOH, Emmanuel Okon
WILLIAM, Gold  Usen

Third Class
ADIAKPAN,  Bella  Bassey
AKPAN,  Cecilia  Kyrian
AKPAN, Uduak  Francis
EKON, Ekemini  Esang
EKONG,  Blessing  Ubong
EYIBIO,  Emem  Samuel
ITUH,  Victoria  Fabian
MBOBO,  Uduak  Akpan
NKANANG,  Owoidihe  Akpan
NYONG, Stella  Emmanson
OKWUONU, Bede Okwudire
UMOREN,  Emmanuel  Okon
UNEH,  Chrysantus  Asukwo

B.Sc. (Hons)  Marketing

Second Class Lower
AKPAN, Mfon Friday
BOB, Magdalene Ime
IDUK, Arit Etim
MADUBUIKE, Ugochi Celestine
MARK, Happiness Effiong
OBOT, Ubong Robert
OKWOKWO, Anietie Raphael
STEPHEN, Anietie Andrew
UDOETTE, Ekaette Ukpe
UMOH, Nsikan Ezekiel
WILLIAM, Ekikere Amos

Third Class
EKONG, Enobong Okon
NDUOYO, Ekaette Effiong
NWAJI, Ogbonna Stanley
OKON, Grace Ita

FACULTY OF EDUCATION

B.A. (Ed) (Hons)  English

Second Class Upper
 ITA, Angela Ephraim

Second Class Lower
ALEKE, Chibueze Egbe

73

EKONG, Aniedi Edet

B.Sc. (Ed) (Hons) Health Education

Third Class
AKPABIO, Uduak Godwin
SIMEON, Idaresit Umoh

B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling

Third Class
OFFONG, Patience Anietie

FACULTY OF SOCIAL SCIENCES

B.Sc. (Hons)  Economics

Second Class Upper
UDOH, Idongesit Edem
UKIM, Enobong Davis

Second Class Lower
BASSEY, Nsinem Joel
ROBINSON, Nseobong Abel

B.Sc. (Hons)  Political Science & Public Administration

Second Class Lower
EMEKA, Rita Nkiruka
ENANG, Aniebiet Michael
JIMMY, Cosmas Ime
JONAH, Ofonime Vincent
INYANG, Paully Johnson
MATHIAS, Abimelech Boniface
UBOH, Anietie Nse

Third Class
EDET, Effiong Archibong

B.Sc. (Hons)  Sociology & Anthropology

Second Class Upper
ETUK, Samuel Anietie

Second Class Lower
OKON, Edim James
UDO, Mary Samuel

74

Third Class
UMOH, Idaresit Ikpe

SANDWICH

B.Ed. (Hons)  Guidance & Counselling

Second Class Upper
AKPAN, Rebecca Aniedi
INYANG, Comfort Daniel

Second Class Lower
ABIAESSE, Emem Uduak
AFAHAIDE, Florence Ebong
AKPAN, Ime Ubong
EGBEBI, Abiola Funke
EFFIOK, Dorathy Sunday
EKEREKE, Usen Francis
EKONG, Bernard Udo
ESSIEN, Nsini Sunday
GEORGE, Ifiok Uduak
INYANG, Regina Dennis
INYANG, Eno Daniel
JOHNSON, Daniel Nnah
NNAETUK, Elizabeth Okon
OBOT, Idongesit Peter
OFFIONG, Maria William
ONOR, Sarah Samuel
UDOM, Oto-Obong Bassey
UDOH, Mfon Okon Moses
UFOT, Eno Francis
UMOH, Akon Sabbath
UMOH, Ndifreke Sunday

Third Class
IBOK, Eno Emmanuel
JIMMY, Mary Jimmy

B.Sc. (Ed.) (Hons)  Health Education

Second Class Upper
UMOETTE, Glory Elijah
EKANEM, Cosmas Jimmy
EKANEM, Paulina Ita

Second Class Lower
EKAIKO, Nkopuruk Nkopuruk
ETUKUDO, Alice Okon
FESTUS, Flora Ekaette

75

UFOK, Emmanuel Okon
UDO, Cosmas Asuquo

Third Class
AKPAN, David Akpan
ITAUMA, Ime Joseph

B.Ed. (Hons) Social Studies

Second Class Upper
EKPO, Imaobong Udoma
OFFONG, Eka Emmanuel
THOMPSON, Aniekan Ettete
UDO, Sabbath Stanislaus
UKUT, Emem Friday

Second Class Lower
AKPAN, Offiong Ime
ARCHIBONG, Imaobong Okon
AKPAKPAN, Emem Ephraim
AKPAN, Mfon Denis
ASUKWO, Afiong Bernard
AYANG, Orim Adomi
EDET, Juliana Ambrose
EKANEM, Nkereuwem Offiong
EKPE, Roseline Aniekan
ESHIET, Christiana Edet
EYAKNDUE, Grace Imeh
INYANG, Helen Sunday
INYANG, Uduak Ndarake
JACKSON, Mercy Okon
MICHAEL, Ime Friday
OBOT, Beatrice Godwin
UDO, Blessing Monday Akpan
UDO, Happiness James
UDOABASI, Nse Ime Etim
UDOH, Esther Edet John
UDONSUK, Arit Idongesit
UDI, Eno Benjamin
UKPONG, Affiong Aniekan

Third Class
ESSIEN, Sunday David

B.Ed. (Hons) Pre-Primary & Primary Education

Second Class Upper
EMENIKE, Akpan Benjamin
NATHANIEL, Maria Etim

76

Second Class Lower
EKWERE, Ema Ime
IKPEWEH, Mercy Ime Etim
KOKO, Comfort Sunday

Third Class
ETUK, Ekpedeme Etim

B.A. (Ed) (Hons)  English

Second Class Upper
SAMBO, Emmanuel Akpan

Second Class Lower
CHUKWUDI, Ofonmbuk Glory Frank
ETUKUDO, Ekaete Charles
MKPOKPORO, Nsongurua Albert
SUNDAY, Glory Nse

B.Sc. (Ed) (Hons) Agricultural Education

Second Class Upper
USOROH, Aret George

Second Class Lower
ISAAC, Juliet Ekong
UDOM, Eno Enobong
UDOM, Noamy Ikpe
UMOH, Elizabeth Victor

ILA ORANGUN CENTRE (REGULAR)

B.Sc. (Ed) (Hons) Accounting

Second Class Upper
ABIOYE, Ambrose Tolulope
ADEKANBI, Seriff Adeniyi
ADEOYE, Bukola Blessing
ADERIBIGBE, Fatimoh Adenike
AJIBOYE, Foluke Bibitayo
AKINYELE, Oluwole Emmanuel
AROYEHUN, Taye Maruff
FADIPE, Olaitan Isaac
ODUTOLA, Olamide Omolara
SALAMI, Olanrewaju Oluwasegun
TERRIGBADE, Balkess Bidemi
TIJANI, Muideen Ayodeji

77

Second Class Lower
ABANIKANDA, Ayoola David
ADEJUMO, Ebunoluwa Adeyoola
ADEYEMI, Latifat Opeyemi
AKANDE, Olabisi Abidemi
BAKARE, Opeyemi Nafisat
BELLO, Sodiq Olalekan
FRANCIS, Ndubuisi
IDEBI, Oluwadamitan Shedrack
OGUNGBOYE, Aduragbemi Gabriel
ONIOSUN, Thomas Adeniyi
OYEYINKA, Temitope Oyejoke
SANUSI, Kolawole Kazeem

B.Sc. (Ed) (Hons) Agricultural Science

Second Class Upper
OYEWOLE, Janet Oluwatobi

Second Class Lower
OJEWOLE, Kazeem
OLADIMEJI, Victoria Adebola

B.Sc. (Ed) (Hons) Biology

Second Class Upper
ABAYORIN, Aderonke Victoria
FAKUNLE, Florence Opeyemi
OGUNTAYO, Abiola Regina

Second Class Lower
ABIDOYE, Lateefat Omodasola
ADEDAPO, Adenike Ololade
ADEDAYO, Akeem Moronkeji
ADEDEJI, Adeyinka Michael
AKINDIPE, Titilayo Lydia
BANKOLE, Oluwayemisi Adenike
BUKOLA, Ayobami, Hannah
OLAKANMI, Stephen Olugbemi
OMODAN, Babajuwon Joseph
OMOLANBE, Adeyemi Ezra
OMOLEWA, Oluwaseun Funmilola
POPOOLA, Temitope Dorcas
VINCENT, Jonah Ugwu

Third Class
AKINYEMI, Abosede Bukola

 

78

B.Sc. (Ed) (Hons) Chemistry

Second Class Upper
AWOYEMI, Grace Oluwaseun
DARAMOLA, Temiloluwa Dorcas
TIAMIYU, Dauda Akowale

Second Class Lower
ADEJUMO, Blessing Mary
ADEWUMI, Taoheed Temitope
ADEYEYE, Emmanuel
OJO, Bolajoko Sarah
OLADIMEJI, Michael Olanrewaju
OLALERE, Taiwo Olayemi
OLATUBOSUN, Olajumoke Moyosore
OLOJEDE, Emmanuel Sunday
OPEJIN, Moruff Olanrewaju

B.Sc. (Ed) (Hons) Economics

Second Class Upper
ABOGUNRIN, Akolade Sulaiman
AGBOOLA, Bukola Olamide
AKANO, Kamorudeen Opeyemi
BULIAMINU, Rukayat Opeyemi
FADARE, Kunle Samuel
FATUNWASE, Memunat Funmilola
IYAMOLERE, Joshua Olu
MARTINS, Olamide Temitope
OGUNSOLA, Busirat Toyin
OJEDELE, Olawunmi Hannah
OLADAPO, Gbenga Deji
OLOJO, Ayowunmi Emmanuel
OLOWOOKERE, Matthew Olatunde
OMOLEKE, Omotayo Gladys
OYELADE, Feyikemi Nafisat

Second Class Lower
ADEWUMI, Daniel Olusegun
AFOLABI, Aminat Damilola
AJAYI, Ifeoluwa Rhoda
AKANDE, Deborah Tolulope
AKANMU, Olamide Olayinka
AKINBOYE, Oluwafunmibi Femi
AKINLABI, Mariam Adeola
ALABI, Sherrif Abidemi
ALYEJUGBAGBE, Solomon Tope
AWOSIJI, Dare Clement
GBADEJO, Omolola Beatrice
KAYODE, Tobi Emmanuel
OGUNRONBI, Joseph Ayorinde

79

OLATUJA, Oluwaranti Dolapo
OLAWUYI, Seun Sikiru
OLUGUNNA, Bisola Abolade
SALAMI, Mary Adeola
SATURDAY, Ubong Kingsley
SULAIMON, Ahmed Abiodun

B.A. (Ed) (Hons) English

Second Class Upper
ODESANMI, Aanuoluwapo Juliet
OLADIMEJI, Olabisi Racheal
OLANIYAN, Toyin Omotayo
OYEGOKE, Ichadijat Ololade

Second Class Lower
ADEBISI, Adesola Mary
ADEBIYI, Maryam Tolani
AJITERU, Funke Esther
AKINYEMI, Funmilayo Deborah
ATAYERO, Alexander Adekunle
AWORINADE, Olusola Iyanuolu
AYANWOLE, Kehinde Ayanbola
FATUBARIN, Aanu Blessing
IKUEYEMI, Bukunmi Blessing
OLADIMEJI, Joke Victoria
OLAWUYI, Baliqees Adesina
OYEDOKUN, Damilola Mary
YUUSUF, Rofiat Omotayo

Third Class
OLAGUNJU, Tunde
SALAWU, Bolaji Bose

B.Sc. (Ed) (Hons) Geography

Second Class Upper
OLUSEGUN, Motunrayo Grace

Second Class Lower
OGUNSANYA, Samuel Odunayo

B. Ed. (Hons) Guidance and Counselling

Second Class Upper
KAZEEM, Oladimeji Olanrewaju
ODURU, Dorathy Irunmonmon
OYEDEJI, Samson Olufemi
 

80

Second Class Lower
AJIBOYE, Adebola Adenike
ALLEN-TAMS, Lesson Ogechi
EBERE, Chidinma Favour
EGBAYELO, Damilola Stephen
OLAGUNJU, Adeniyi Oyewale
OLAYINKA, Bankole Joseph
TAIWO, Olabisi Abiola

Third Class
AYOOLA, Gbenga Jeremiah
FADIPE, Oluwatosin Dorcas
JAYEOLA, Aderonke Abiola
KOLAWOLE, Oluwabukola Comfort

B.Sc. (Ed) (Hons) Integrated Science

Second Class Upper
ODUKOLA, Ruth Oluwatoyin

B.Sc. (Ed) (Hons) Mathematics

Second Class Upper
OYEWOLE, Taiwo Adeniyi

Second Class Lower
ADEDOKUN, Jamiu Olawale
AKINSOLA, Monsurat Yetunde
AREELU, Omotoso Ayobami
OKUNOLA, Joseph Oluwasegun
SALAMI, Oluwafemi Olanrewaju
ZAKARIYAU, Muhammed Alabi

B.Sc. (Ed) (Hons) Political Science

Second Class Upper
DIAMOND, Aforke Angela
OGUNDIYA, Maria Oluwafunmi
OLABISI, Bukola Joseph

Second Class Lower
ADAMSON, Temitope Oriyomi
ADEJUMO, Anuoluwapo Janet
ADEYEMI, Adedamola
AJAYI, Kamorudeen Oladayo
AKINNIFESI, Akinpelumi
AMUSITAN, Damilola Mary
AREMU, Gbemisola Omotoyosi

81

AROWOLO, Taiwo Damilare
BAMIGBALA, Oluwatobi Omotara
JOSEPH, Taiwo Adeyemi
OKE, Ademuyiwa Adebukola
OLADIPO, Esther Bukola
ONI, Damilola Olajumoke
OYELOWO, Ezekiel Oloyede

Third Class
GBADAMOSI, Omolola Olamide

B.A. (Ed) (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
ADEJUMO, Oluwaseun Zuriel
MATTHEW, Busayo Emmanuel

B. Ed.  (Hons) Social Studies

Second Class Upper
ADEPOJU, Felicia Seun
ADESOYE, Afeez
OYESOJI, Oluwashina Ruth
POPOOLA, Rofiyat Temitope

Second Class Lower
AJIBULU, Mercy Atinuke
AKINNIFESI, Feranmi Oluwaseun
AYENI, Beatrice Morenikeji
EWAS, Damilola Maurice
FALEYE, Janet Ifeoluwa
IBRAHIM, Oluwabunmi Bimbo
OGUNLANA, Stella Bolanle

 

82

DIPLOMA

Faculty of Agriculture

Diploma in Environmental Health Management

Credit
ALOZIE, George Chima
BASSEY, Godwin Asuquo
EKPO, Uduak Promise
JAMES, Christopher Joshua
JOHNSON, Mary Moses
NOAH, Mfoniso Victor
OKON, Aniefiok Ekerete
TIMOTHY, Ofonime Effiong
UDO, James Edo
UMANA, Mavis Asuquo
Merit
UDEME, Enobong Mfonobong
AKPAN, Solomon Emmanuel
EKANEM, Emmanuel Ufia
AKPEKONG, Peace Ekere
ROBINSON, Ofonime Akpan
IKORIDEM, Ofonmbuk Amadu
AKPANEBE, Etekamba Nelson
ASONYE, Deborah Jennifer
EGOBUIKE, Nneoma Faith
ENIMUNA, Etini Patrick
NWADIKE, Gladis Adaku
IKECHUKWU, Evans
UDOFIA, Gordon Junior

Pass
ATAHA, Abasiama George

Wetlands Environmental Management

Credit
ALEXANDER, Imoh Henry
ODUM, Princess Nwerebuaku

Merit
EFFIONG, Daniel Raphael
Hotel Management Catering Services

Distinction
SUNDAY, Florence Matthew

83

Credit
OROK, Ime Uko

Merit
ASUQUO, Akaninyene Sunday

Faculty of Arts

Diploma in English

Credit
AKPAN, Emmanuel Peter
UFFOT, Edidiong Saturday

Merit
FABIAN, Juliet Blessing

Mass Communication

Credit
AKPAKPAN, James Effiong
EMMANUEL, Eucharia Inibehe
ITA, Asa Bassey
JAMES, Itohowo Offiong
LASISI, Ayobami Balikis
UDOAKPAN, Amadie Edet

Merit
ABBAH, Joseph David
AGWUNCHA, Chinonye Nnaemeka
ARCHIBONG, Abasi-Ikponke Paul
DAVIES, Mendy Mfon
DIKE, Happiness Sunday
ENOCH, Comfort Chinenye
ESSIEN, Emem James
ESSIEN, Goodness Etim
ETIM, Queensley Nsidibe
ETUK, Obongono Okon
GODWIN, Emewet Beauty
IBOK, Joy Etim
ITU, Esther Elimelech
JAMES, Helen Effiong
MEYEN, Emmanuel Nkereuwem
MOSES, Mary Edem
OKON, Edidiong Effiong
UKPONG, Joy Elisha

Pass
BASSEY, Ntiense-Happiness Mkpoette

84

International History and Diplomacy

Merit
AMOS, Ability Friday
BASSEY, Utibe Patrick
DANIEL, Robert Effiong
ONUN, Anna Usanga
SAMUEL, Catherine Etukakpan

Theatre Arts

Credit
EFFIONG, Esther Okon
OKON, Roland Bernard
VINCENT, Regina Udo

Faculty of Social Sciences

Public Administration

Distinction
HARRISON, Amen Nkobose

Credit
AKPAN, Joshua Effiong
ASUQUO, Edoama Okon
ASUQUO, Kubiat Bassey
CHINYERE, Mercy
CLETUS, Miracle Umoh
EDEMOBONG, Akanimo James
EDET, Akon Inuikim
EKANEM, Samuel Michael
EMINUE, Lawrencia Cornelius
EMMANUEL, Agnes Frederick
ESIERE, Jane Uwemedimo
ETUK, Imo Dickson
FRANK, Imaobong Etim
IDAMARUVBIE, David Ediri
IMOH, Glory Francis
ITEH, Ubon Sunday
MACAULAY, Esther Anthony
ODE, Christian Ncho
OKON, Uduak Ephraim
OWOKURE, Simon Sunday
SUNDAY, Lovelyn Edet
UKANA, Mfon Effiong
USANGA, Faith Godswill
VINCENT, Philomina Moses

85

Merit
ABIA, Uwemedimo God’swill
AKPAN, Aniekan Emmanuel
AKPAN, Bocco Effiong
AKPAN, Umoh Edem
ASSANGA, Maxwell Jonah
ASUQUO, Kufre John
ATANG, Joyce Obong
BASSEY, Ekaette Okpo
BEN, Eno Okon
BILLY, Ekaette Sunday
CHUKWU, Obasi Ebelechi
DANIEL, Ukeme Bassey
DAVID, Caroline Sunday
EBONG, Rosemary Robert
EKANEM, Edu Dennis
EKONG, Franklyn Patrick
EKPO, Arit Elisha
ELECHI, Iheoma
ELIJAH, Abraham Jonathan
ETIM, Nicholas James
ETIM, Uduak James
ETOK, Daniel Aniefiok
ETUK, Flora Etim
GEORGE, Grace Akpan
IDIONG, Christiana Udoh
IHENDU, Blessing Ngozi
INYAMAH, Ime Abel
JACKSON, Blessing Nyong
JACKSON, Idara Aniefiok
JONAH, Emmanuel James
LEO, Inyene Archibong
MARCUS, Blessing Donald
MARK, Fortune Aquatang
MOSES, Imeh Sunday
OKPON, Aniebiet-Abasi Joseph
PETER, Nsesua Raphael
UCHIE, Eunice Akeye
UDO, Glory Paulinus
UDOETTE, Utitofonidara Samuel
UDOFA, Nnene Utibe
UDOKA, Abasifreke Emmanuel
UGOM, Umet Edodi
UMOH, John Samuel
USORO, Esther Imoh

Pass
AKPAN, Inyene Edet
ENYINDAH, Queen

 

86

International Relations

Credit
AJUORAH, Tochukwu Calista
AKPAN, Emmanuel Samuel
IBOK, Michael Abraham
IKOT, Prince Nnana
NWANKPA, Gladys
OBOT, Godwin Ini
OFFIONG, Asuquo Effiong
SUNDAY, Akanimo Uko

Merit
DICKSON, Esther Ekpo
EVANS, Patience
SOLOMON, Joseph Akpan
UDOUDOM, Israel Hezekiah

Law

Merit
COOKEY, Onyeolor Henry
ESSIEN, Grace Obot
OKON, Mfon Grace
WILLIAMS, Chika Goddy

Local Government

Merit
ETUKUDO, Utitofon Cletus

Personnel Management

Credit
AKPAN, Blessing Permas
SAM, Clement Effiong

Merit
AKPAN, Dorcas Philip
GEORGE, Georgina Ibanga
INYANG, Nsikak Godwin
MICHAEL, God’spower Sunday
UDO, Ukeme-Abasi William

Public Finance

Credit
ANYANWU, Victoria Chinwe

87

EDIETE, Mary Arden
EKANEM, Moses Udoh
EKE, Amarachi Marysharon
JOHN, Godwin Nseobong
OKON, Blessing Etuk
OTONO, Naomi Peter
OTUNG, Bassey David
OWEN, Lydia Udom
UDOH, Helen Friday

Merit
AKARA, Orie Oge
BASSEY, Udeme Richmond
EKOP, Enobong Okon
UDO, Sifondeobong Asuquo
WILLIE, Ubong Mfon

Social Work and Community Development

Credit
AFANGIDEH, Idara Peter
AKPAN, Nsikak-Abasi Edet
ANTIA, Comfort William
EKPENYONG, Blessing Bassey
EVONG, Moduck Moduck
JONATHAN, Precious Aniefiok
OKON, David Joshua
UDOH, Godwin Francis

Merit
AKPABIO, Ukpong
CHRISTOPHER, Comfort John
ETIM, Odudu Edem
JOHNNY, Kufre Akpan
UKPEM, Aniekpeno Benjamin
UMEH, Blessing Olanma

Pass
INYANG, Eka Edet

Insurance

Distinction

KALU, Joy

Credit
AKPAN, Victoria Aloysius
BEN, Ifiok-Obong Eno

88

EKPO, Idorenyin Mathias
ETUK, Aniebiet Bassey
KYUKA, Eucharia Paul
MOSES, Etimbuk Ime
NWAOZUZU, Amarachi Lovelyn
UWEH, Edu Etiefe

Merit
AKPAN, Mercy Joseph
ARCHIBONG, Esther Nsikan
ARCHIBONG, Utibe Effiong
BASSEY, Blessing Ernest
BASSEY, Blessing Ruth
EDET, Daniel Akaninyene
ESSIEN, Unwana Udo
JOHNSON, Augustina Jenifer
OBED, Abigail Obed
OKELE, Anwulika Mercy
PETER, Nancy Esitime
STEPHEN, Emmanuel Francis
VINCENT, Godwin Ekereteh
WILLIAMMS, Vera Umanah

Pass
EMMANUEL, Joy Idara
JOSHUA, Helen Essien
REUBEN, Nsidebe Gregory

Library and Information Science

Distinction
ARCHIBONG, Mary Ini-Obong
JACKSON, Ndifreke Benjamin

Credit
ALBERT, Afonime Endurance
EKOP, Uduak-Obong Okon
EKPO, Enobong Mfon
ETUK, Ikike Effiong
JIMMY, Keyme Joshua
NYONG, Imaobong Joseph
UDO, Doris Usen
UMOREN, Etima Linus
VINCENT, Imaobong Ime

89

Merit
INYANG, Kate Emmanuel
JOSEPH, Alice Emmanuel
OTU, Anietie Ime

Certificate

Music

Distinction
NTAMBANG, Roland Edey
UDOH, Christian Ignatius

Credit
AKPAN, Udo Elijah
ARCHIBONG, Queenann Anthony
ASUQUO, Saviour Sunday
BASSEY, Ezekiel Udoudo
EDET, Abasifreke Emmanuel
EDET, Okuma Effiong
EKA, Rita Victor
EKONG, Donatus Paul
EKPRO, Iboro Wilson
EYO, Mkpongkeabasi Paul
OKON, Josephine Michael

Merit
EKPO, Itohowo Okon
ESSIEN, Uwemedimoh Okon
OKON, Uduakobong Bassey

2011/2012 SESSION (SUPPLEMENTARY)

SCHOOL OF CONTINUING EDUCATION

FACULTY OF ARTS

B.A. (Hons) Communication Arts
Second Class Lower
AKPAN, Victor Monday

B.A. (Hons)  English

Second Class  Upper
AKPAN, Rose Sunday
EBONG, Idiongo John
JOHNSON, Sifonde Effiong
UDO, Sifon Emmanuel
UDOSEN, Ubong Douglas

Second Class Lower
AKPAN, Samuel Cyprian

90

EDET, Ekom-Abasi Wisdom
ESSIEN, David Bassey
ETTE, Essiet Nsabasi
INIM, Mary Henshaw
OKON, Roseline Etuk
PHILIPS, Imoh Augustine
ROBERTS, Otobong Joshua
UDO, Comfort Edet
UDOH, Precious Ofoni

Third Class
CHARLIE, Veronica Gregory

B.A. (Hons)  History and International Studies

Second Class Lower
AKPAN, Udeme Asuquo
AKWA, Edet John
DICKSON, Inemesit Livinus

B.Sc. (Hons) Accounting

Second Class Lower
AFAHAKAN, Uduak Efiong
AMOS, Bassey Udo
ASUQUO, Aniema Effiong
EDIMOH, Edimoh Inyang
EKON, Moses Frank
UDOFAH, Imoh Jacob
UMANAH, Iniobong Johnney

B.Sc. (Hons)  Business Management

Second Class Lower
AGAREN, Faith Onajite
UDO, Okokon Dan
EYO, Hannah Sylvanus

Third Class
NKANGA, Udeme Richard

B.Sc. (Hons) Marketing

Second Class Lower
EDO, Ifiok Ekerette

Third Class
NCHUMA, Godson Ogenyi

91

B.Sc. (Hons)  Economics

Third Class
ESANG, Inemesit Bassey
UMOH, Umoh Effiong
UMOREN, Ime Edet

B.Sc. (Hons)  Political Science & Public Administration

Second Class Lower
EKPO, Juliana Michael
OBOT, Eseme Sunday

Third Class
EDUENYIN, Elizabeth Okon
JOHNSON, Luke Jerome
OKON, Glory Asuquo

B.Sc. (Hons)  Sociology and Anthropology

Second Class Lower
NWIBANI, Letam Barry

Third Class
OKON, Eyak James

SANDWICH

B.A. (Ed) (Hons)  English

Second Class Lower
EKPE, Ema Okon
JACKSON, Christiana Edet
NTOHO, Edikan Asuquo

B. Ed. (Hons) Guidance and Counselling

Second Class Lower
UDO, Ema Silas

B.Ed. (Hons)  Pre-Primary/Primary Education

Second Class Lower
UMANA, Joseph Essiet

 

92

ILA-ORANGUN STUDY CENTRE

B.Sc. (Ed) (Hons)  Agriculture

Second Class Upper
OLAREWAJU, Adedotun Emmanuel
OYEBANJI, Bukayo Emmanuel

B.Sc. (Ed) (Hons)  Accounting

Second Class Upper
ADEDEJI, Iskeel Olayiwola
AGBOOLA, Janet Oluwatosin
AJAMAJEBI, Michael
AYINDE, Amos Adeniyi
EJIDE, Busola Elizabeth
OLADOKUN, Moses Olusegun

B.Ed. (Hons) Guidance and Counselling

Second Class Lower
AKINADE, Feyisola Abolaji
HAMMED, Wasiu Ajani
OLABODE, Damilare Jonathan

B.Sc. (Ed) (Hons)  Economics

Second Class Upper
BAI, Jacob

B.A. (Ed) (Hons)  English

Second Class Lower
ONI, John Ajibola

B.Sc. (Ed) (Hons)  Biology

Second Class Lower
RAHEEM, Olarewaju Rasheed

B. Ed. (Hons) Social Studies

Second Class Lower
ADETOYI, Olukemi Omolara

Pass
OKE, Olayinka Akinlolu

 

93

DIPLOMA

Law

Credit
EBENEZER, Lydia George
EKEFRE, Iko-Abasi Edet
GIADOM, Tordi
JIMMY, Gift Udoh
JOSHUA, Promise Asuquo
MBAGWU, David Okwudirichukwu
UYE, Imaobong Okon

Merit
AKPABIO, Udeme Sunday
DOUGLAS, Nango Nango
MBOROH, Uyama Mboroh
UDOH, Mbetobong Aniefiok
UKPEH, Meti Monday
USOH, Fidelis Okon

Pass
EDET, Kingsley Basil

Public Administration

Merit
AKPAUKO, Unwongo Okon
ALFRED, Esther Peter
JOSHUA, Esther Uduakobong

Pass
AKPAN, Enomfon Okon

English

Credit
INYANG, Utibe Aniefiok
UDO, Dickson Bassey

Merit
JOHN, Emem Mbom
UGBOMA, Blessing Emmanuel

Pass
EKANEM, Joy Effiong
JOACHIM, Mercy Peter

 

94

THE APOSTOLIC CHURCH THEOLOGICAL SEMINARY
AMUMARA MBAISE, IMO STATE (AFFILIATE INSTITUTION)

2012/2013 SESSION

B.A. (Hons) Religious and Cultural Studies

Second Class Upper
IKEM, Victor Ifeanyi
UCHE, Nduu Okore

Second Class Lower
ACHILONU, Blessing Chigozirim
OKORONKWO, Alexander Ugochukwu

Third Class
EBITEA, Samuel Ikechukwu
EHIHIE, Emmanuel Chikere
IBEZIM, Romanus Chukwunyere
LEKAM, Emmanuel Emmanuel

2003/2004 SESSION  (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
NGENE, Innocent Anasi

Second Class Lower
NDUBUWA, Chibueze Murphy
NWOGU, Cyprian Chinedu
OGBU, Silas Monday
OKORO, Christian Nnaemeka
UNEGBU, Kingsley Chidi

2004/2005 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
EDEH, Theophilus Chukwuma
IWUCHUKWU, Chika Samuel
NWACHUKWU, Innocent Chibuzor
OLOH, Nmaju Eke Joseph
PAUL, Challenge Nkemakolam

Second Class Lower
EMELOGU, Lawrence Azuowu
IGWE, Emmanuel Chukwuma
IZUNWANNE, John Nnanyereugo
PAUL, Amachukwu Godson
ULOLEME, Udochukwu Chibunna

95

2006/2007 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
OBASI, Silas Onyedikachi

2007/2008 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
AHAIWE, Magnus Obioma
DIALA, Osinachi Chibuike
IMERI, Orji Ndukwe
MADU, Timothy Onyebuchi
MONDAY, John Okechukwu
NWOGWUGWU, Ego, Euna
ONWUASOANYA, Junior Emeka

Third  Class
OKORO, Everestus Kelechi

2008/2009 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second  Class Lower
ADASI, Peter Monwon
AKUBUO, Obinna
EDEH, David Davidson
EMENOGU, Timothy Chiweotuto
MGBEIJI, Ugochukwu

Third Class
OLUGHU, Augustine Onu

2009/2010 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
ANOSIKE, Chimezie

Third  Class
MKPA, Etim Etim

 

96

2011/2012 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
ABEL, Friday Chijiokem

Third Class
EZEH, Joshua Chiwetalu

ST. JOSEPH MAJOR SEMINARY

2012/2013 SESSION 

B.A.(Hons)  Philosophy

First Class Honours
EZECHIUGO, Andrew Arinze
ISUGU, Francis Bestman
OKOYE, Emmanuel Ikechukwu

Second Class Upper
AKPI, Philip Oshioreameh
AMAKIRI, Paschal Innocent
ANAELOM, Hilary Elochukwu
ATSER, Joseph Yakubu
AYOGU, Leonard Ejike
BISONG, Charles Ekum
EDU, Anselm Samuel
EKPO, Patrick Isidore
ELEMUO, Chimaobi Christian
EZEH, Raymond Onochie
IBU, Peter Ogar
IHEDIUCHE, Modestus Tobechukwu
ITA, Sam Joseph
NENTUI, Fidelis Egom
NNABUIFE, Bindel Ifeanyichukwu
NWANKWO, Stephen Uchechukwu
OGANA, Paschal Okputu
OGAR, Moses Omaji
OGBAN, Samuel Benson
OGBE, John Ilemona
OJIOBIANU, Fabian Chinonso
ONUOHA, Augustine Chidiebere
ONUOHA, Peter Uche
UDOH, Emmanuel Effiong
UDOKANNE, Malachy Chukwuebuka
UGWA, Nobert Chinaza

Second Class Lower
ABEM, Simon Eneji
GANDU, Daniel Francis
OCHU, Victor Ogamode

97

ASSEMBLIES OF GOD DIVINITY SCHOOL OF NIGERIA
OLD UMUAHIA ROAD, ABIA STATE

2012/2013 SESSION

B.A.(Hons) Religious & Cultural Studies

Second Class Upper
ALOZIEM Christopher Chintua
CHIMEZIE, Mishael Onyedika
CHRISTOPHER, Chintua Alozie
EKE Uchechukwu
OKEKE, Benjamin Chukwuma

Second Class Lower
AZUNKU, Mark Chika
GRANT, Ihechiluru  Samuel
OKOGBUE, Chibuzo Samuel
OMEJE, Celestine Chukwuemeka
SOLOMON, James

2009/2010 SESSION (Supplementary)

B.A. (Hons) Religious & Cultural Studies

Second Class Lower
EGARI, Onete Unor
ONOJA, Christopher

SAMUEL BILL THEOLOGICAL COLLEGE, ABAK

2001/2002 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
EKONG, Oku Ime
INYANG, Eridiong Ephraim

2002/2003 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
HENRY, Abraham Friday
IDIO, Emmanuel Tom
JOHNSON, John Akpan

 

98

2003/2004 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
EBONG, Ema James
UDUAK, Jacob Jackson

2004/2005 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
ANJORIN, Daniel Folorunsho
ISAIAH, Mark Eno

2006/2007 SESSION

B.A.(Hons)  Religious Studies

Second Class Upper
BENJAMIN, Etiemana Warrie
DAVID, Ime Effiong
OTU, Ifiok James

2007/2008 SESSION

B.A.(Hons) Religious Studies

Second Class Upper
ENOH, Nse Tom
TALBOT, Clement Ufot
UKPOH, Daniel Okon

2008/2009 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
BENSON, Emmanuel Aniekan
INYANG, Ekpedeme Tom

2009/2010 SESSION

B.A.(Hons)  Religious Studies

Second Class Upper
BENSON, Owoedimo Tom
DICKSON, Mfon Sunday
UWAK, Esther Udo

 

99

2002/2003 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
EFFANGA, Ekpedeme Moffat

2003/2004

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
OKOKO, Enoch Udo
STEPHEN, Stephen Bob
UDOSEN, Inyang Bassey

2004/2005

B.A.(Hons) Religious Studies

Second Class Lower
AKPAN, Nnanah Charles
AKPAN, Ofonime Jumbo
JOSEPH, Joseph Etim

2006/2007 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
AKPAN, Imobong Isaiah
EMMANUEL, Samuel Akpadiaha
JOHNSON, Ufot Amos
UDO, Israel Abraham

2007/2008 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Lower
AKPANATTAI, Saturday Dickson
ISAAC, Ekong Amos
UDO, Elijah Ekon
UDOFIA, Monday Henry
UDOIDIONG, Usen Sampson
WILLIE, Samuel Etti

 

100

2008/2009 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
BENSON, Emmanuel Aniekan
INYANG, Ekpedeme Tom
UWAK, Esther Udo

2009/2010 SESSION

B.A. (Hons) Religious Studies

Second Class Upper
BENSON, Owoedimo Tom
DICKSON, Mfon Sunday

UNIVERSITY OF UYO, UYO
DIRECTORATE OF ACADEMIC AFFAIRS
EXAMINATIONS UNIT
21 ST  CONVOCATION – 2015
BATCH 1 2012/2013 CONVOCATION LIST

FACULTY OF LAW

LL.B LAW

Second Class Upper

AKPANESSIEN, Nsikanabasi Essien
BASSEY, Enwongoabasi Emmanuel
DOUGLAS, Ibifaa Iseye
EDOHO, Edidiong Blessing
EKANEM, Aniefiok Morgan
ESSIEN, Christiana Ekopimoh
ETUK, Ememabasi Emmanuel
IDANG, Blessing Gabriel
OKON, Nseobong Enobong
OKOP, Dianaabasi Okon
UDONSEK, Itemobong Augustine
UKPONG, Onofiok Friday
UMOHATAH, Abasiama Augustine

Second Class Lower

AKPAETOR, Torobong Ime
AKPAN, Alexander Gregory
AKPAN, Emaediong Ofonime

101

AKPAN, Maryann Asuquo
AKPAN, Moses Elijah
AKPAN, Unyime Joseph
ALBERT, Mbebe Sylvanus
AMOKE, Benjamin Agian
ANOCHIRI, Promise Chidubem
ASUQUO, Augustine Effiong
ASUQUO, Ifiok Patrick
ATTAH, Donald Ubong
ATTANG, Uboho Udo
AWATT, Joy Ekpenyong
BARIKPOA, Barabari Kiasira
BASSEY, Festus Emmanuel
BROWN, Eniaba  Miracle
DANDISON, Ineme Ikoile
DANIEL, Eme Effiong
DIKE, Chinonso Micheal
DOBA, Christiana Barieeba
EBIMOH, Kingsley Etim
EBONG, Elizabeth Dennis
EDET, Effiong Okon
EDWARD-EKPO Victoria Friday
EFFANG, George George
EFFIONG, Ime Daniel
EFFIONG, Inibehe Edem
EKONG, Aniefon Justin
EKONG, Ekong Nathaniel
EKONG, Solomon Samuel
EKOT, Enobong Asuquo
EKPA, Bassey Bassey
EKPENYONG, Emmanuel Joseph
EKPO, Ekemini Edet
EKWERE, Koofreh Imeh
EKWUEME,Obianuju Marietta
ENANG, Amaayeneabasi Ini
ESSIET, Ekomobong Udo
ETON, Kingsley Imo
EYIBIO, Blessing Edidiong
GEORGE, Edith Umoren
HENRY, Ekponoabasi Eric
IBANGA, Etido Nse
IBOK, Bassey Etukudo
IDEMUDO, Ifiok Clement
IDUMA, Alex Nzoputa
IDUNG, Eirene Iniobong
IDUNGIKAN, Eddy Uya
IGBOKWE,Judith Amarachi
IKANG, Rosemary Edet
IKE, Augustine Osondu
IKOTT,  Akwaowo Johnson

102

IKPAIKO, Juliana Williamson
IKPINYANG, Aniekan Andikan
INYANG, Emmanuel Bassey
INYANG, Eno Edet
ISIGUZO, Ugochukwu Prince
ISUA, Edima Bassey
JIMMY, Toyoabasi Akanimoh
JOHNSON,  Ntiego  Awoala
KULO, Christopher Ekwor
MADUEKE, Ekwutosi Rita
MARTINS, Joy Patrick
MBUK, Umoh Okon
MICHAEL, Paulson Sunday
NDAEYO, Emmanuel Asuquo
NJOKU, Chidinma Victory
NOAH, Ubongabasi Ime
NSIRIM, Gift Onyekachi
NTONG, Iboroabasi Etim
NWEKe Chima
OBEKE, Sopuruchukwu Samuel
OBOT, Aniefiok Fabian
OCHEME, Elizabeth Eko
ODINIYA, Emmanuel
ODOKWO, Gladys Edet
OGUGBUAJA, Kelechi
OGWUELI, Akpenuchi Daniel
OKAFOR,Nnaemeka Bruno
OKEKE, Dominic Chinonye
OKEY, David Ikechukwu
OKON, Ubon Bassey
OKON, Unwana Anthony
OKOPIDE, Mmokutima Uko
OKPO, Grace Atti
OMENIHU, Chinweuba
ONUOHA, Justus Akachukwu
ORDER, Suanu Porobe
OWEN, Gift Wubong
OWEN, Zedekiah Nroke
PHILIP, Eseme Emmanuel
SADADI, Rosetta  Odufa
SEVLUS, Lucky Manasseh
SIEDOMA, Aturalebari
SYDNEY, Esuiku Okikere
TOM, Christian Etim
UBOKUDOM, Enobong Jimmy
UBOM, Ifiok Sunday
UDO, Victor Emmanuel
UDOFIA, Uduakobong Eugene
UDOH, Edidiong Nseobong
UDOH, Ndifreke Peter

103

UDOH, Samuel Eno
UDOH, Samuel Nse
UDOH, Uwememem Jonah
UGBE, Victor Ashabua
UKPAH, Usenobong Samuel
UMANA, Emanamfon Edet
UMANA, Kokoete Emmanuel
UMANA, Ndudie Thompson
UMOFFIA, Oto-Obong  Monday
UMOH, Idorenyin Etim
UMOH, Uduakobong Ikpe
UMOREN, Itorobong Michael
UMOREN, Ndifreke Stephen
UMOREN, Uduak Godwin
USEN, Charles Dickson
UTU, Nyakno Akpan
UWAH, Ime Richard
WILLIAM, Udim Johnson
WILlIE, Kufre Israel
WOKOMA, Tamunosepribo
WOSU, Elizabeth Patrick

Third Class

ARCHIBONG, Kufre Smart
ASIYA, Michael Edet
ASUKWO, Ekemini Ikpe
EDET, Godwin Asuquo
EDIENIGBENI,  Ntena
ETIM, Utomobong Sunday
EYO, Christiana Ufot
FRIDAY, Solomon Ukpe
IGBOKWE, Onyinyechi
NYONG, Honesty Mkpanam
OKORE, Kelechi Steven
THOMPSON, Ubong Emmanuel
UDO-OKODI, Iniobong Effiong
UKPABI, Chinagorom Tonia
UMOH, Martha Ndidi

2017/18 Uniuyo Basic Studies & Pre Degree Screening Results
Get the Uniuyo Post UTME Past Questions and Answers

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *